Bezpłatna alternatywa dla Band-In-A-Box

Opublikowano przez

Aplikacja Band-In-A-Box jest jednym z nielicznych istniejących programów muzycznych, które wykazują się swego rodzaju inteligencją wspierającą użytkownika w procesie kreowania i odtwarzania muzyki. Od jakiegoś czasu ma konkurenta pod nazwą Impro-Visor (stąd można pobrać instalatory dla Windows OS X i Linux), który oferuje szereg funkcji dostępnych w B-I-A-B, ale jest całkowicie darmowy i wieloplatformowy. W dużym skrócie jest to program typowo improwizacyjny, ale nie tylko. Można go wykorzystać do tworzenia prymek, do eksperymentowania z różnymi harmoniami i partiami solowymi, a także jako narzędzie do nauki teorii muzyki.
Autorem programu jest profesor Robert Keller, który stworzył aplikację wraz ze swoimi studentami z Harvey Mudd College. Jak czytamy w informacji jest to program, który “ma pomóc muzykom jazzowym w doskonaleniu gry na instrumencie, a także ułatwić zapisywanie pomysłów na solówki oraz umożliwić studiowanie twórczości innych muzyków”.

Melodie i progresje akordów można wprowadzać przez standardowe klikanie, wpisywanie poleceń tekstowych lub z klawiatury MIDI. Impro-Visor może być wykorzystany np. jako narzędzie edukacyjne dla studentów, którzy mają za zadanie stworzenie partii solowej do zadanej harmonii. Można też wykorzystać jego sztuczną inteligencję i użyć go jako generatora linii melodycznej do zadanej progresji akordów (lub na odwrót) albo stworzenia alternatywnej melodii do już istniejącej. Aplikacja potrafi generować automatyczny akompaniament oparty harmonicznie na podanych akordach, z uwzględnieniem różnych stylów muzycznych, które można wcześniej zaprogramować lub wybrać z gotowych presetów.

Oto przykład “autorskiej kompozycji” programu Impro-Visor:

(wg CDM)
Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wszystkie pola są wymagane. Wybierz avatar

Znaczniki HTML są niedozwolone. Do formatowania tekstu prosimy używać BBCode. Dozwolone znaczniki BBCode: [b] [/b], [i] [/i], [u] [/u], [quote] [/quote], [url] [/url]. Prosimy podawać znaczniki BBCode bez parametrów. Przykłady zastosowania: [b]Pogrubiony tekst[/b], [i]Tekst pisany kursywą[/i], [u]Podkreślony tekst[/u], [quote]cytat[/quote], [url]http://0db.pl[/url].