DSK Overture: darmowy ROMpler orkiestrowy

Opublikowano przez

Deweloper znany jako DSK Music zaproponował nam swój najnowszy produkt o nazwie Overture (bezpłatna wtyczka VST dla Windows, pobieramy ją stąd). Jest to 4-brzmieniowy (grający czterema instrumentami lub zestawami instrumentów naraz) moduł bazujący na samplach, który oferuje do wyboru 40 instrumentów, 1 zestaw perkusyjny oraz 10 kompletnych składów (combo). Brzmienia ukierunkowane są raczej orkiestrowo, ale – jak to często bywa – z dęciakami i smyczkami jest różnie. W przykładzie usłyszycie fortepian i kontrabas pizzicato. Moduł zżera trochę mocy obliczeniowej gdy zażyczymy sobie zestawy typu combo, ale gdy dla każdej z czterech warstw wybierzemy pojedyncze instrumenty, całość działa całkiem płynnie. Uwaga dla początkujących: wtyczkę aktywujemy na ścieżce zawierającej plik MIDI w trybie Multichannel (bez rozbijania go na pojedyncze ścieżki), a następnie w edytorze MIDI wybieramy kolejno każdy z kanałów (wyłączamy tryb wyświetlania All) i te same kanały (przypisane do poszczególnych instrumentów) wskazujemy również na poszczególnych slotach Overture. Jeśli nie potrzebujemy czterech instrumentów wtedy w nieużywanym slocie wybieramy Empty Layer (jak na zrzucie). Instrument ma też sekcję efektów z pogłosem, delayem i chorusem, jak również obsługuje automatykę. Bardzo przyjemny ROMplerek do prostych zadań i do zabawy. Polecam i jednocześnie daję mu cztery gwiazdki.

3 komentarze do wpisu „DSK Overture: darmowy ROMpler orkiestrowy

  1. Andrzej Kolendo

    Rzeczywiście sympatyczna zabawka. Prościutka w obsłudze, więc myślę, że dla początkujących warta polecenia. Oczywiście brzmienia ma takie, jakie ma, ale można chociażby na tym ROMplerze sporo się nauczyć.

  2. N.E.X.

    Czekałem długo na tą wtyczkę ponieważ lubię firmie DSK, głównie za darmowe wtyczki różnych regionalnych instrumentów akustycznych jak Indian/Asian Dreamz. Poza tym darmowych instrumentów orkiestrowych jest jak na lekarstwo. Bałem się, że brzmienie będzie tak samo denne jak w ich poprzednich wtyczkach typu Brass czy Strings, ale miałem nadzieję, że w końcu jakiś poziom sobie wyrobią. Niestety zawiodłem się.

    Cztery gwiazdki to moim zdaniem stanowczo za dużo. Wtyczka ma nagannie słabe brzmienia. Jedynie obronić może się pianino i parę pojedynczych instrumentów dętych i smyczkowych, ale to najlepsze z najgorszych, także i tak słabo. Keyboardy Casio, nawet te najtańsze które uchodzą dzisiaj za mistrzostwo plastiku, mają lepsze brzmienia (poważnie, słucham ich co dzień w miejscowym domu kultury). Nie mam pojęcia z czego producenci samplowali. Podobne brzmienia w przypadku smyczków można uzyskać na starych analogowych syntezatorach, lub ich dzisiejszych emulacjach.

    Ja daje wtyczce 2/5, bo może i ma ładną obsługę i wygląd, ale nie robi tego do czego została napisana – słabo gra. To jest jak z Rolandem GW8, którym ostatnio się interesowałem – fajny wygląd, dużo opcji i instrumentów, wszystkie możliwości edycyjne, ale brzmienie instrumentu do… tuby ;). Przykro bo zapowiadało się nieźle, a tak to wtyczka jest kolejnym playerem słabych sampli.

    Pozdrawiam.

  3. grzegorz

    Powiem tak. Przesluchalem wszystkie barwy, oblookalem ogółem interface i wrazenia mam dobre. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to instrument darmowy. A jak na cos darmowego, oferuje całkiem niezłe barwy. Oczywiscie nie moze byc to mowy o uzyciu tego w profesjonalnej produkcji jako glownych elementów (chyba, ze takie brzmienia to byłby celowy zabieg artystyczny), ale po wrzuceniu w aranżacje, zwłaszcza gdy jest ona bogata i uzyciu odpowiednich zabiegów, można wykorzystać właściwie kazde brzmienie – a kilka jest naprawdę dobrych. Najwieksza wadą jak dla mnie jest to, że brzmienia są MONO. Ogolem podoba mi sie i użyję tego romplerka z pewnoscia nie raz 🙂

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]