Rombo: pożyteczne zniekształcenia (freeware)

Opublikowano przez

O tym, że zniekształcenia dźwięku mogą się przysłużyć sprawie artystycznej doskonale wiedzą gitarzyści, hammondziści i inni „iści” stosujący efekty fuzz, overdive, distortion, czy nawet zwykłe przesterowanie któregoś z elementów toru sygnałowego. Każde nieliniowe przetworzenie dźwięku powoduje powstanie zniekształceń harmonicznych, które w jednakowym stopniu mogą ulepszyć jak i pogorszyć dźwięk. To trochę jak z bakteriami – są te dobre i te złe. Rombo (pobieramy stąd – VST/Windows) to ta dobra muzyczna bakteria.
Twórcą tego procesora jest znany już nam „akrobata z Rzymu„, czyli Andrea Capanna. Efekt nie jest taki nowy, ale niedawno ukazała się jego ulepszona wersja 1.06, którą postanowiłem zanalizować pod kątem zniekształceń. Natchnął mnie do tego ciekawy artykuł na ten temat, który znajdziecie w czerwcowym numerze magazynu Estrada i Studio, nad którym właśnie pracuję.

Rombo to Intellidrive Processor, czyli urządzenie wirtualne przenoszące oryginalna dynamikę materiału muzycznego na obwiednie sterujące procesem „gładkiej saturacji”. Sporo na ten temat znajdziecie we wspomnianym wyżej artykule w EiS, tu ograniczę się tylko do praktycznej strony zagadnienia. Owe obwiednie regulujemy w Rombo gałkami Attack i Release, a ich ustawienia mają wpływ na charakterystykę tworzących się zniekształceń (ich poziom ustawiamy gałką Gain). Można w ten sposób stworzyć szereg ciekawych odcieni przesterowania – od lekkiego wiaterku do ciężkiego, ale wciąż miłego w słuchaniu charkotu.
Ale prawdziwe oblicze tego procesora odkryjemy dopiero wtedy, gdy zmiksujemy sygnał czysty z sygnałem przesterowanym w Rombo. I takie właśnie manipulacje usłyszycie w prezentacji (komentarze w dymkach odtwarzacza, standardowo sygnał przetworzony sygnalizowany dzwonkiem).
Rombo to bardzo ciekawa ładnie brzmiąca wtyczka. 32-bitowe przetwarzanie, świetnie napisany kod, zerowa latencja, filtr stałej składowe, obsługa wszystkich częstotliwości próbkowania, pełna automatyka – jakieś pytania? Zdecydowanie warto ją mieć.

2 komentarze do wpisu „Rombo: pożyteczne zniekształcenia (freeware)

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]