Reaper: różne efekty dla klipów na jednej ścieżce

Opublikowano przez

Zachęcony pytaniem, które pojawiło się na Forum EiS, dotyczącym stosowania różnych efektów w odniesieniu do klipów na jednej ścieżce w programie Reaper, przygotowałem małą lekcję wyjaśniającą ten temat.
Szereg różnych programów DAW oferuje funkcję aplikowania oddzielnych efektów dla pojedynczych klipów znajdujących się na jednej ścieżce (oprócz globalnego efektu dla całej ścieżki). W przypadku Reapera także można skorzystać z tej funkcjonalności, choć trzeba to zrobić trochę „dookoła”. Jednocześnie jednak, Reaper daje interesujące możliwości w zakresie doboru efektów, porównywania różnych wersji z różnymi efektami, co sprzyja kreatywnemu wykorzystaniu tego programu, np. do obróbki pętli czy zaawansowanego przetwarzania kompleksowych nagrań. Poniżej prezentacja tego typu działań. Pokazałem tu wykorzystanie funkcji ujęć (Takes), używając tylko dwóch, ale warto pamiętać, że takich ujęć może być znacznie więcej, każde z innym efektem, co pozwala na dużo bardziej zaawansowane wykorzystanie tej opcji programu.

6 komentarzy do wpisu „Reaper: różne efekty dla klipów na jednej ścieżce

  1. mha

   No mi to idzie dość ślamazarnie muszę przyznać, ciągle coś 'ucieka’, dużo trzeba 'celować’ w Logiku na pececie nie miałem nigdy z tym problemów. Z tego co pamiętam. Skądinąd bardzo cenię Reapera, ale gdyby nie widoki na Bitwiga, to bym na pewnie Cubase’a przeskoczył.

 1. mha

  anton :
  niby takie proste, a nigdy mi nie przyszło do głowy, ze mozna w dawie wlaczyc efekt tylko na fragmencie sciezki… zawsze sprawe rozwiazywalem automatyzacja przez co niestety czasem robil sie balagn na sciezkach
  dzieki

  próbowałeś to do ścieżek midi (vsti) zastosować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wszystkie pola są wymagane.