Bezpłatny program do pomiarów akustycznych

Opublikowano przez

Ciekawą rzecz przygotowała dla nas portugalska firma Vicoustic, która od kilku lat bardzo skutecznie działa na rynku produktów do adaptacji akustycznej, oferując stosunkowo niedrogie i efektywne rozwiązania (polskim dystrybutorem produktów tej firmy jest MJ Audio Lab). Tym razem otrzymujemy od niej całkowicie bezpłatny program ViTune (tu można się zarejestrować, aby otrzymać link do pobrania) służący do pomiarów akustycznych pomieszczeń, który działa niejako na dwóch płaszczyznach. Początkujący mogą dokonać prostego sprawdzenia jakości akustyki, prezentowanej na zasadzie świateł na skrzyżowaniu: czerwonego (zła akustyka), żółtego (do poprawki) i zielonego (dobra akustyka). Na koniec proponowane są produkty, które pozwolą tę akustykę poprawić poprzez korekcję czasu pogłosu oraz kontrolę pierwszych odbić. Program pokazuje też dokładne częstotliwości, do jakich należy dostroić pułapki basowe. Klasyfikacja akustyki dokonywana jest na bazie normy IEC.
Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą zająć się wnikliwą analizą efektów pomiarów prezentowanych w sekcji Advanced, gdzie można zobaczyć pełną charakterystykę częstotliwościową, charakterystykę wygładzoną, odpowiedź impulsową, czas pogłosu oraz rozkład energii w funkcji czasu.
Cały program waży dość sporo, bo ponad 400 MB, ale myślę, że warto go ściągnąć i spróbować z nim popracować. Nie mam jeszcze opinii na jego temat, bo dopiero zaczynam mu się bliżej przyglądać, ale jak na darmowe narzędzie oferuje on sporo możliwości. I choć nic nie zastąpi profesjonalnie przeprowadzonych pomiarów, to warto mieć pod ręką tego typu narzędzie, pozwalające z grubsza zorientować się w sytuacji. Program dostępny jest obecnie tylko w wersji Windows, ale w drugim kwartale 2012 roku ma być dostępna także wersja dla OS X.

5 komentarzy do wpisu „Bezpłatny program do pomiarów akustycznych

  1. 0dB.pl

    michal :

    Można pomiaru dokonać za pomocą mikrofonu dynamicznego Philips SBC MD650 czy raczej musi to być pojemnościówka?

    Zalecany jest mikrofon pojemnościowy o liniowej charakterystyce częstotliwościowej oraz dookolnej charakterystyce kierunkowej (patrz instrukcja obsługi: http://www.vicoustic.com/VN/downloads/Vitune%20manual.PDF). Z tańszych produktów tego typu polecam Behringera ECM8000 (http://www.behringer.com/EN/Products/ECM8000.aspx), którego można kupić za ok. 230 zł. Mikrofon dynamiczny nie nadaje się z kilku powodów, głównie dlatego, że ma zawężoną charakterystykę częstotliwościową, w zasadzie wszystkie mikrofony dynamiczne są mikrofonami kierunkowymi (nerka, supernerka, hipernerka), a ponadto konstruowane są pod kątem współpracy ze źródłami sygnału znajdującymi się nie dalej niż kilka/kilkanaście centymetrów od membrany. Dość ciężka membrana, obciążona dodatkowo cewką, wykazuje się znacznie mniejszą czułością na słabe sygnały niż w przypadku bardzo lekkich i niewielkich membran mikrofonów elektretowych, jakie najczęściej są stosowane w mikrofonach do pomiarów akustycznych.

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]