Projekt Max for Live nabiera rozpędu

Opublikowano przez
Obserwując uważnie rynek oprogramowania audio widać jak na dłoni, że debiut projektu Max for Live był jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń. Liczba różnego typu rozszerzeń zbudowanych w oparciu o aplikację Max stale się powiększa. Do tego dochodzi też cała gama rozwiązań wykorzystujących dostępne w sprzedaży kontrolery dedykowane do współpracy z Ableton Live.
Jednym z programistów działających na tym polu jest Matthew Davidson (znany też jako Stretta). Opublikował on właśnie bezpłatny zestaw siedmiu programowych narzędzi dla sekwencera Live, które tworzą pakiet Maxforlive Monome Suite. Poszczególne moduły można łączyć ze sobą na szereg różnych sposobów (także w trybie wieloinstancyjnym) i wykorzystywać je w ramach projektu Max for Live oraz współpracującego z nim kontrolera Monome.
W skład pakietu wchodzą następujące moduły:
Obo (sekwencer krokowy)
Pitches (procesor zamieniający kontroler Monome w panel umożliwiający sterowanie dotykowe)
Polygomé 64 (generuje dźwięki określane przez producenta jako „bleep boop bleep”)
Press cafe (moduł bazujący na Press Cafe 2.0, ale nieco ulepszony i umożliwiający współpracę z różnego typu kontrolerami Monome)
Spectral Display (po wpięciu moduły na ścieżkę Monome zamienia się w błyskający róznymi kolorami wyświetlacz)
Step Filter (sekwencer krokowy wzbogacony o zestaw ośmiu filtrów)
Automatorgator (odpowiednik arpeggiatora generujący komunikaty MIDI lub paterny sterujące audio, pozwalając sterować parametrami dźwięku z poziomu kontrolera Monome)