Koncert Red Hot Chili Peppers od kuchni (wideo)

Opublikowano przez

Realizacja miksu live to dość specyficzne zajęcie. Podczas tej pracy liczy się nie tylko dogłębna wiedza na temat akustyki, propagacji fal dźwiękowych w różnych środowiskach, znajomość różnego typu systemów nagłośnieniowych, urządzeń, instrumentów i mikrofonów. Istotna jest też odpowiednia organizacja pracy, refleks, umiejętność błyskawicznego podejmowania (trafnych) decyzji, właściwe podejście do ludzi (w tym przede wszystkim artystów) czy umiejętność zachowania zimnej krwi w ekstremalnych sytuacjach. Wiem co mówię, bo ładnych parę lat spędziłem pracując w ten sposób… Być może ze względu na szerokie spektrum zagadnień i problemów związanych nie tylko z technologią i fizyką, ale też z relacjami międzyludzkimi i ogólnie pojętą kulturą zachowania realizatorzy live dość niechętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Jest jednak kilka wyjątków, a do nich zalicza się Dave Rat – właściciel dużej firmy Rat Sound, szerzej znany jako realizator dźwięku na koncertach Red Hot Chili Peppers oraz autor artykułów dla wielu magazynów, w tym amerykańskiego Live Sound (publikował też w dwumiesięczniku Live Sound Polska).
Na YouTube znalazł się właśnie klip wideo, na którym Dave, na przykładzie koncertu RHCP, omawia swoją strategię konfiguracji i organizacji pracy z tym słynnym zespołem. Wyjaśnia takie szczegóły jak omikrofonowanie, ustawienia procesorów, grupowanie sygnałów, automatykę itp. Warto obejrzeć, bo nieczęsto specjaliści tej klasy zdradzają tego typu szczegóły.

3 komentarze do wpisu „Koncert Red Hot Chili Peppers od kuchni (wideo)

  1. Anonim

    Jedna uwaga – mowi, zeby nie linkowac kompresorow, bo zlinkowane zawezaja baze, a niezlinkowane nie. IMO jest dokladnie odwrotnie, niezlinkowane kompresory zawezaja baze stereo…

  2. Monter

    hmm, być może, ale dlaczego?

    Linkowanie ma głównie na celu niwelowania efektu rożnych głośności kanałów po przepuszczeniu przez kompresor/limiter. Tak żeby np kanał L nie był tłumiony a R wzmacniany, bo na wyjściu nie zlinkowanego procesora dynamiki możemy usłyszeć nieco dziwaczny efekt dźwiękowy…
    Procesor dynamiki wtedy odnosi się do poziomu średniego obu kanałów, ale czy to ma związek z bazą stereo na wyjściu….?

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]