Pro Tools 12 i bezpłatna wersja First

Opublikowano przez

ptfirstWraz z początkiem nowego roku Avid narzucił takie tempo, że wielu producentów aplikacji DAW może za nim nie nadążyć. Pisałem już o nowej, dość pionierskiej w naszej branży polityce polegającej na subskrypcji Pro Tools, a teraz spieszę z kolejnymi informacjami na ten temat, które – przyznam szczerze – mocno mnie zelektryzowały. O wersji PT 12 już szeptało się od jakiegoś czasu, ale teraz oficjalnie ogłoszono jej pojawienie się w najbliższym czasie. Wraz z nią zapowiedziano też stworzenie usługi Avid Marketplace, która pozwalać będzie na zakup wtyczek bezpośrednio z aplikacji (coś takiego oferują już Propellerhead i Universal Audio), a także wspólnej dla użytkowników platformy Avid Cloud Collaboration.

Prawdziwą bombą jest zapowiedź Pro Tools|First, czyli bezpłatnej wersji Pro Tools, która pozwoli na samodzielną pracę oraz współpracę z użytkownikami mającymi pełną wersję tego programu, z wykorzystaniem właśnie Avid Cloud Collaboration. Wszyscy ci, którzy włączą się do współpracy w ramach tego serwisu będą mieli pewność, że osoba, z którą współpracują, nie będzie miała żadnych problemów z obsługą wspólnej sesji. Z kolei Avid Marketplace to nie tylko miejsce dokonywania zakupów wtyczek i aplikacji, ale też rynek dla sprzedaży własnych produktów stworzonych przez użytkowników, z pełną automatyczną obsługą licencji oraz zarządzaniem prawami autorskimi.

Avid ogłosił też wprowadzenie nowych 17 wtyczek i 9 nowych pakietów (Eleven Effects Bundle, Pro Series Bundle, First Distortion Bundle, First Reverb Delay Bundle, First Guitar Bass Bundle, First Modulation Bundle, First EQ Dynamics Bundle, First AIR Effects Bundle i First AIR Instruments Bundle – pakiety First będą mogły pracować w bezpłatnej wersji programu).

Sprzedaż subskrypcji na PT12 zacznie się w lutym. Za Pro Tools|Software zapłacimy od 30 dolarów miesięcznie lub od 200 dolarów rocznie, a za wieczysty wykup licencji (z roczną bezpłatną subskrypcją, aktualizacją i wsparciem) od 899 dolarów.

Na bezpłatną wersję Pro Tools|First można zapisywać się tutaj.

6 komentarzy do wpisu „Pro Tools 12 i bezpłatna wersja First

  1. fgh

   VST z tego co kojarzę obsłuży, czy może nie konkretnie VST tylko AAX, ale większość producentów ma wersje swoich wtyczek także w tym formacie. Za to nie obsługuje zapisywania swoich projektów na dysku. Jedynie w chmurze i jedynie 3 projekty, za więcej trzeba płacić. Jak dla mnie "śmiech na sali"

 1. derubey

  fgh napisał:

  VST z tego co kojarzę obsłuży, czy może nie konkretnie VST tylko AAX, ale większość producentów ma wersje swoich wtyczek także w tym formacie. Za to nie obsługuje zapisywania swoich projektów na dysku. Jedynie w chmurze i jedynie 3 projekty, za więcej trzeba płacić. Jak dla mnie "śmiech na sali"

  Właśnie w chmurze na pro tools frist poznikały mi niektóre ścieżki a nagrania które zapisałem na dysku po dwóch dniach się skasowały oznajmiając że użytkownik programu je usunął… jestem zawiedziony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszystkie pola są wymagane. Wybierz avatar