Domowe Studio Nagrań

Opublikowano przez

Praca nad tym wydawnictwem zajęła nam sporo czasu, co – jak zapewne zauważyliście – odbiło się na mojej aktywności na blogu… Ale mam nadzieję, że efekt był tego wart. Domowe studio Nagrań to pierwsze wydawnictwo z nowej serii pod nazwą Estrada i Studio Plus. Każde kolejne wydanie będzie się ukazywać co kwartał i będzie poświęcone innej tematyce, ale wszystkie będą mniej lub bardziej związane z tematem produkcji muzycznej. Domowe Studio Nagrań lada dzień pojawi się w sprzedaży w cenie 26 zł, zatem zaglądajcie do empików i salonów prasy. W środku znajduje się też krążek DVD zawierający ponad 2 GB ciekawych sampli, na bazie których można tworzyć własne produkcje muzyczne. Jest też zestaw bezpłatnego oprogramowania muzycznego (CM Studio), pozwalający na uruchomienie własnego, komputerowego studia bez żadnych nakładów finansowych. Więcej informacji na temat nowego wydawnictwa znajdziecie tu (a tutaj można przejrzeć część zawartości). To chyba pierwsza tego typu polska publikacja, która w sposób kompleksowy obejmuje tematykę domowego nagrywania w oparciu o komputer. Jest ona przeznaczona głównie dla osób początkujących, ale mam nadzieję, że bardziej zaawansowani także znajdą coś dla siebie – zwłaszcza w temacie kompresji oraz szeroko pojętego monitoringu, którym poświęciliśmy sporo miejsca. Oczywiście, zostawiliśmy też sobie kilka furtek, by móc pewne tematy rozwijać w kolejnych wydaniach Estrada i Studio Plus. Następny numer poświęcony będzie miksowi materiału audio, a jego pojawienie się na rynku przewidziane jest na luty 2012.

33 komentarze do wpisu „Domowe Studio Nagrań

 1. krzysiek

  chyba nie pierwsze – przecież przez jakiś czas ukazywała się polska edycja future music, która w temacie homerecordingu na głowę biła EiS.
  ale generalnie dobry pomysł. może wreszcie domorośli producenci, którzy wraz z pirackim FL nabyli wszelką wiedzę związaną z digital audio, zaczną tworzyć muzykę, a nie kakokaszanę.

  pozdrawiam

  1. 0dB.pl

   Masz racje, ale Estrada i Studio Plus to nie jest magazyn, to wydawnictwo typu bookzine, czyli bardziej książka w formie graficznej magazynu. Każde wydanie skupione jest tylko na jednej, konkretnej tematyce. Na początku poszliśmy trochę „szerokopasmowo”, żeby przybliżyć temat od podstaw.

   1. krzysiek

    w każdym razie bardzo dobry pomysł.
    pomimo, że siedzę w tej tematyce od połowy lat 90-tych (czyli jeszcze przed powstaniem VST), przejrzałem dostępne fragmenty i mam ochotę nabyć to wydawnictwo.

    gratuluję pomysłu.

 2. 0dB.pl

  minona :

  Czy prenumerator EiS może liczyć na rabat?

  Tak, z tego co wiem dział prenumeraty przygotował taką ofertę, która powinna trafić do wszystkich prenumeratorów. Poza tym będzie uruchomiona roczna prenumerata startowa (za 4 wydania EiS Plus w 2012) z 50-procentową zniżką. Wszystkie szczegóły: 22 257 84 22, [email protected]

 3. Łukasz Psysutra Wiącek

  Jest tam też ogarnięte w kwestii akustyki i ustrojów/absorberów DIY? Bo co prawda po angielsku materiałów nie brakuje, jednakże rąbanie strony po stronie ze słownikiem w ręku to wątpliwa przyjemność.

 4. 0dB.pl

  Łukasz Psysutra Wiącek :

  Jest tam też ogarnięte w kwestii akustyki i ustrojów/absorberów DIY? Bo co prawda po angielsku materiałów nie brakuje, jednakże rąbanie strony po stronie ze słownikiem w ręku to wątpliwa przyjemność.

  Kwestia akustyki poruszona jest w sposób ogólny, bez wnikania w konstrukcje ustrojów itp. Tej tematyce chcemy poświęcić oddzielne wydanie.

 5. 0dB.pl

  daniello :

  czy w wersji elektronicznej mam dostęp do zawartości płyty (on-line)?

  Nie przewidujemy takiej możliwości. Poza tym nie jestem pewien, czy w ogóle będzie dostępna wersja elektroniczna. Na stronie UlubionyKiosk.pl pewno jest taka opcja (ponieważ pojawia się z automatu), ale przy zakupie kieruje do wersji papierowej, i w takiej tylko będzie możliwy zakup.

  Edycja: Już jest możliwość zakupu samej wersji elektronicznej (bez zawartości DVD).

 6. Darek

  Na pewno kupię prenumeratę ale poproszę również o pomoc w temacie obsługi w j. polskim nagrywarki Boss br 1600 cd w jakikolwiek sposób. Mam tylko instrukcję w j angielskim i nie ruszę w bardziej skomplikowane tematy bez fachowej pomocy. Bardzo proszę o pomoc.

 7. new-age

  Przeglądnąłem numer w Empiku. Przy temacie odsłuchów padłem- naprawdę NIE MA innych dobrych odsłuchów w cenie niższej niż 3000 zł za parę?

 8. 0dB.pl

  new-age :

  Przeglądnąłem numer w Empiku. Przy temacie odsłuchów padłem- naprawdę NIE MA innych dobrych odsłuchów w cenie niższej niż 3000 zł za parę?

  Spośród tych, które do tej pory testowaliśmy i w ten czy inny sposób mieliśmy z nimi kontakt, z całą pewnością możemy polecić tam wyszczególnione, co wcale nie oznacza, że każde inne odradzamy, bo byłaby to nadinterpretacja. Mimo wszystko jest jednak dość wyraźna różnica w jakości między monitorami z niższej półki cenowej, a tymi, które kosztują powyżej 3-4 tysięcy. Oczywiście, cena nie jest tu wyznacznikiem jakości, ale dość często oba te elementy idą w parze.

  1. new-age

   No w porządku, tylko warto było by też niekiedy zrobić test odsłuchów z niższej półki. Był co prawda już w EiS (2009 czy 2008), jednakże oferta się dziebko poszerzyła i dobrze było by wiedzieć coś o odsłuchach w przedziale 1500-3000 zł. Bo nie każdy ma środki tudzież ochotę na branie kredytu na Adamy czy Dynaudio.

 9. Pawel

  Dziękuję za to wydanie i uważam, że napisane jest bardzo dobrze. Kupiłem i przeczytałem do deski… na pierwszy rzut oka, czuję wielki niedosyt jeśli chodzi o tematykę połączeń midi, setup-u instrumentów/urządzeń z komputerem i nie tylko o kabelki tu chodzi. Bardzo przeczytałbym o programowych ustawieniach (DAW-y w większości – o ile się orientuję – mają zupełnie podobnie do siebie) w samych urządzeniach generujących sygnały midi, tak żeby były słyszalne przez DAW i rejestrowalne. No ale być może jest to temat na osobne opracowanie ;-). Pozdrawiam.

 10. blabla

  Pomysł na wydawnictwo b. fajny. Mam tylko nadzieję, że kolejne numery nie będą zawierały już artykułów niekiedy żywcem wziętych z EIS, bo za nie już płaciłem :/

 11. Solin

  Tak czytam i czytam i myślę że artykuły są pisane w języku inżyniera dźwięku. Czsami czytam zdania po 3 razy i nie potrafię zrozumieć o co kaman 🙂 No ale możliwe żę kwartalnik nie jest pisany dla zaczynających z produkcją muzyki 🙂 Jak napisał autor w artykule o monitorach „czym głębiej w las tym więcej drzew”. Pozdrawiam.

 12. radzio

  Na start:
  Monitory : equator audio d5,krk rp6,behringer (jeden z nich), lub lepsze focal,dynaudio,genelec,event,neumann,sonodyne.
  karta dzwiekowa : focustite saffire ,presonus.motu,rme lub avid
  daw: ableton ,logic9,cubase lub pro tools
  plugins: psp vintage wamer,waves,softube,fabfilter pluginy
  samples: samplemagic,producer loops,loopmasters
  midi keyboard: akai,aleiss,m-audio lub novation
  panele akustyczne,i jest sudio.

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]