Doskonały pakiet JB Plugins (freeware)

Opublikowano przez

Jak donosi niezawodny blog BPB Jeroen Breebaart udostępnił swoją znakomitą kolekcję wtyczek VST (32 bity, tylko dla Windows) jako freeware (o ile mnie pamięć nie myli niektóre z nich były dostępne płatnie, a część pojawiała się na płytach dołączonych do magazynu Computer Music). Całość liczącą sobie 15 plug-inów można pobrać z jego strony (po kliknięciu na link JB Plugins). W zestawie znajdziemy m.in.:
Auditor Pro – funkcjonalny wskaźnik poziomów szczytowych i średnich, analizator widma, miernik korelacji.
Barricade Pro – zaawansowany limiter działający jednocześnie w czterech domenach: poziomu, obwiedni, głośności i korelacji (zachowania zgodności fazowej między kanałami). Jeden z najlepszych limiterów jakie można znaleźć na rynku, oferujący zaawansowane możliwości konfiguracji i pozwalający bardzo precyzyjnie uzyskać brzmienie o takim charakterze, na jakim nam zależy (włącznie z emulacją lampowego nasycenia). Dostępny też w uproszczonej wersji Barricade, którą można włączać na poszczególne kanały.
FSynth Pro – resyntezator audio (odbiera sygnał dźwiękowy a następnie tworzy podobnie brzmiący, ale już z wykorzystaniem syntezy). To fantastyczny efekt – wypróbujcie go np. na pętli bębnów akustycznych z presetem Sample&Hold Poly i gałką Threshold ustawioną powyżej zakresu regulacji – jeśli ktoś lubi muzykę industrial to będzie korzystał z tego procesor bardzo często.
Isone Pro – symulator efektu binauralnego (emulacja odsłuchu stereo i dookolnego na głośnikach z wykorzystaniem słuchawek.
Red Phatt Pro – doskonały i wszechstronny kompresor, bramka i ekspander charakteryzujący się zerową latencją.
Smash Pro – wyjątkowe narzędzie do obróbki pasmowej pozwalające uzyskać nasycone brzmienie. Sygnał dzielony jest na maksymalnie 40 pasm, które następnie można poddać niezależnej obróbce dynamicznej. Potrafi wycisnąć ostatnie soki z każdego nagrania.
Ferox – emulacja nasycenia taśmy analogowej. Można ustawiać wiele różnych parametrów, dzięki czemu uzyskamy każdy rodzaj brzmienia – od zaszumionej i zdartej taśmy z kasetowego Grundiga do klasycznego brzmienia studyjnego Studera. Moim zdaniem najlepiej sprawdza się w degradacji dźwięku, zwłaszcza gdy ograniczymy pasmo od dołu i od góry, zwolnimy szybkość przesuwu i dodamy szumów – rewelacja!
Broadcast – przy presecie Loud można sprawdzić, co z naszym nagraniem stanie się podczas radiowej emisji. Ale to tylko jedno z wielu zastosowań tego ciekawego procesora.
SEND – poszerzacz widma będący połączenie rezonujących filtrów dolno- i górno przepustowych z nieliniowym generowaniem parzystych i nieparzystych harmonicznych. Proponuję stosować go na pojedynczych instrumentach i z włączoną funkcją trybu równoległego (przycisk z prostokątem poniżej którego widać jego ominięcie).
Omniverb – doskonały procesor pogłosowy.
Omnisone – narzędzie do zaawansowanej manipulacji dźwiękiem w przestrzeni.
PC-2 – procesor psychoakustyczny
Timemachine – sampler, którego idea nawiązuje do klasycznych, starej daty urządzeń tego typu.

16 komentarzy do wpisu „Doskonały pakiet JB Plugins (freeware)

  1. nie

   mam na myśli że jest prawie 2013 rok, nawet Ableton ma jużwersje Live’a natywną pod 64bitowe systemy i kompilowanie wtyczek tylko pod 32bitowe DAWy to jakaś kpina.

 1. 0dB.pl

  nagrywamy :

  Fajny pakiet, ale:
  “Timemachine – sampler, którego idea nawiązuje…”
  To nie sampler, tylko “bit-crusher” czy jak tam ;)

  OK, niech będzie tak: to wtyczka degradująca brzmienie pozwalająca uzyskać dźwięk starych samplerów 🙂

 2. Lektor

  Ja z dawnych czasów mam jeszcze inną wersję Broadcast procesora, który ma nie 3 lecz 4 bandy. Używałem go do symulacji brzmienia radiowego kiedy robiłem reklamy do radia i z grubsza się sprawdzał, mówię z grubsza, bo każda stacja ma trochę inaczej ustawione urządzenia emisyjne. Preset FM Radio pozwalał się zorientować co stanie się z materiałem na antenie. Plugin zniknął z sieci kilka lat temu, ale gdyby komuś się przydał to mogę podesłać mailem

 3. seismic

  U mnie na live 8 jak mam kilkanaście sciezek na b.dobrych vst w niektórych pokończonych produkcjach to procek nie daje rady – na 7-ce było ok. Jeśli porobie freeze to znowu dysk siada. Ja bym się zaopatrzył w taki i7 i dopiero myslał o live 9.

  1. psysutra

   Live 8 niestety ssie po całości. Na i7 i mocniejszym dysku wywala mi wiecznie live’acty, a na słabszym poprzednim kompie i Live 7 wszystko szło bez większych zacięć

 4. Mariusz

  Używam ferox’a od dawna. Jak dla mnie, obok ferricTDS to chyba najlepszy wybór do symulacji taśmy za darmochę. Dodatkowo używam omniverb i timemachine (dzięki temu przynajmniej trochę poznałem, jak chodzą np. stare amigi czy akai:) ). Timemachine używam w połączeniu z darmowym wow&flutter.

 5. Adam Weiss (@dvsn1)

  Emulacja odsluchu (cos a’la VRM Box ) Isone pro – to jeden z chyba najlepszych fx’ow pod VST na MasterBuss.Dla posiadajacych tylko sluchawki (bo od czegos trzeba zaczac, a nie kazdy moze sobie na nawet najtansze monitory pozwolic od razu – nie mam tu na mysli pierdziawek w stylu Behringer MS20/40).Wiadomo ze to nie to samo co prawdziwki ale jakis punkt widzenia daje (porownalem z Yamaha NS10M u kolegi w studio z presetem Nearfield G i po niewielkiej poprawce pasma eq – patrz manual bylo bardzo blisko :))

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]