Dźwięki starego Commodora (freeware)

Opublikowano przez

Bleep’ – bezpłatny instrument VST dla komputerów Windows, pobieramy go stąd – to znakomite źródło brzmień dla tych, którzy lubią brzmienia lo-fi rodem z komputerów Commodore C64. Wszystkie dźwięki, które pamiętamy z pierwszych gier na tę platformę, tutaj można uzyskać bez najmniejszych problemów. Twórca tej wtyczki, Eugeny Danchenko (ToneBytes), przyznaje się do inspiracji układem SID, choć Bleep’ nie jest emulacją, a tylko częściowo bazuje na jego architekturze.
Do dyspozycji mamy trzy oscylatory z czterema typami fal (piła, trójkąt, puls z modulacją i szum). Każdy z nich ma własny moduł odstrojenia, obwiednię ADSR oraz filtr LP/BP/HP. Na całości można włączyć modulację LFO z opcją synchronizacji do tempa projektu. W instrumencie znalazł się też arpeggiator. Wszystkie kontrolki można zautomatyzować. Obsługiwana jest też funkcja MIDI Learn.
Uwaga: w trakcie instalacji pliku EXE pojawia się zapytanie o instalację rozszerzenia do przeglądarek, więc jeśli nie macie na nie ochoty, omińcie ten krok.
Sam instrument brzmi inspirująco, zwłaszcza jeśli ktoś uwielbia te prehistoryczne dźwięki starodawnych komputerów. Mamy tu bardzo ładny zestaw presetów, a jeśli ktoś lubi kreować swoje barwy, to też ma szerokie pole do popisu. Bardzo ciekawa wtyczka.

3 komentarze do wpisu „Dźwięki starego Commodora (freeware)

 1. Miłosz Ignatowski

  Brakuje niestety jednej – dość podstawowej – możliwości. Chodzi o zmianę wypełnienia fali prostokątnej. To jedna z ciekawszych rzeczy w SIDzie i dzięki niej oraz dzięki filtrom kawałki z C64 brzmiały tak dobrze (jak na tamte czasy). Bez tej cechy, to niestety tylko ciekawostka…

  1. 0dB.pl

   Nie wiem czy podobnej roli nie pełni kontrolka PW, która przy wyborze przebiegu prostokątnego daje efekt zmiany wypełnienia – tak w każdym razie wynikałoby z jej nazwy i efektu jej pracy.

 2. Miłosz Ignatowski

  Faktycznie. To może być to. Zasugerowałem się brzmieniami z dema. Ściągnę i sprawdzę. Teraz mnie zaciekawiłeś na poważnie 😉

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]