Kompletne studio w iPhonie

Opublikowano przez

NanoStudio firmy Blip Interactive to nowa aplikacja, która po bliższym rozpoznaniu prezentuje się jak odpowiednik Propellerhead Reason dla iPhone’a (jest też darmowa wersja dla PC i maka! – czytaj dalej). Mamy tu sampling, syntezę, sekwencer, a nawet funkcje masteringowe. Sygnał możemy nagrywać w czasie rzeczywistym lub programując partie w sekwencerze. Na śladach możemy umieszczać zarówno nagrane partie audio (z wbudowanego mikrofonu), zaimportowane sample, jak i sekwencje sterujące syntezatorami lub samplami. Nie zabrakło też efektów reverb, waveshaping i delay. Producent eksponuje niewielką latencję silnika NanoStudio (napisanego specjalnie dla iPhone’a). Cała sesja może składać się z maksymalnie 48 śladów w jakości CD.
Głównym syntezatorem aplikacji jest Eden Synth, który generuje różnego typu brzmienia – od basów w stylu 303, poprzez mocne partie solowe, aż do miękkich podkładów. Jednocześnie można uruchomić do 4 Edenów w jednej sesji i sterować ich parametrami w czasie rzeczywistym korzystając z panelu dotykowego i czujnika położenia. Jako próbki dla oscylatorów można także użyć dźwięku nagranego mikrofonem.
W trybie TRG-16 iPhone zamienia się w zestaw padów do wyzwalania sampli. Całą sesję masterujemy do formatu WAV. a plik wysyłamy na zewnątrz przez wifi. Do obsługi obustronnego transferu plików służy bezpłatny program NanoSync (stąd pobieramy wersję dla peceta, a stąd dla maka). Wygląda to wszystko bardzo apetycznie, a kosztuje niecałe 12 euro.

A teraz zasygnalizowana wyżej niezpodzianka – jest także całkowicie darmowa wersja tego programu na komputery PC i Macintosh (pobieramy ją z tej strony – waży ok. 40 MB), która pozwala sprawdzić działanie tej aplikacji przed podjęciem decyzji o zakupie. To bardzo miły gest w stronę klientów, bo jak wiadomo, aplikacje dla iPhone’a nie mają wersji demo – bierzesz albo „następny proszę”, jak w sklepie mięsnym za komuny…

Jeśli porównamy ceny aplikacji dla iPhone’a z cenami podobnych funkcjonalnie programów komputerowych, to możemy dojść do wniosku, że tych drugich po prostu nie opłaca się kupować. A jeśli zależy nam na szybko działającym notatniku pomysłów i nie przeszkadzają nam niewielkie gabaryty i konieczność obsługi palcem, to zdaje się, że oprogramowanie dostępne dla iUrządzeń jest tu zdecydowanie górą.

4 komentarze do wpisu „Kompletne studio w iPhonie

  1. Bumcykcyk

    Wersja PC/MAC jako demo… dobrze powiedziane. Bez obsługi MIDI na nic więcej się nie zda, a szkoda bo brzmi całkiem całkiem

  2. Paciulok

    Programy na iphone bardzo często MAJĄ wersje demo (a raczej LITE), więc czasami da się zapoznać z możliwościami programu przed wydaniem pieniędzy. 🙂

  3. qqq

    ja bym się chętnie dowiedział, czy jest coś takiego, jak sequencer midi na zwyklejsze komórki, czyli w javie zrobiony. Ktoś coś takiego widział?

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]