Syntezator z przypadku (ale za darmo)

Opublikowano przez

SG-Modutron Mini firmy Synthgeek, to bezpłatny syntezator VST dla Windows wykorzystujący raniącą serce każdego elektronika specyficzną technikę wydobywania dźwięków, tzw. circuit-bending.
Z elektronicznego punktu widzenia to nic innego, jak dokonywanie przypadkowych zwarć w obwodach za pomocą wprowadzonych doń ciał obcych, powodujące generowanie przypadkowych dźwięków i zakłócenia w stabilnej pracy prawidłowo funkcjonujących układów. Z punktu widzenia kreatywnych twórców jest to natomiast nowy sposób tworzenia struktur brzmieniowych.

Artyści szczególnie upodobali sobie różnego typu elektroniczne zabawki wydobywające dźwięki, z których najbardziej poszukiwane są wszelkiego typu roboty i mówiące komputerki. Podejrzewamy, że następnym krokiem w rozwoju tej oryginalnej techniki sound-designerskiej będzie łapanie ludzi na ulicach i samplowanie wydobywanych przez nich dźwięków towarzyszących np. wkręcaniu różnych części ciała w imadło.
Wracając do SG-Modutron – z początku planowano stworzenie basowej wersji syntezatora APC, ale – mówiąc szczerze – nic z tego nie wyszło, bo dźwięk rozstrajał się tak rozpaczliwie, iż jakakolwiek partia basu brzmiała jak przypadkowa i do tego całkowicie atonalna zagrywka kompletnie rozsynchronizowanego sekwencera. W wyniku ewolucji założeń stworzono następnie Modutron Mini, który nie ma większych problemów ze strojem, choć czasem trzeba się liczyć z tym, że coś nie zagra…

Sami sprawdźcie ściągając go stąd.