Verbera—szykuje się sensacja (posłuchaj)

Opublikowano przez
Quinto Sardo, muzyk, właściciel studia nagrań oraz deweloper (przez niektórych uważany wręcz za Leonarda Da Vinci oprogramowania audio…) intensywnie pracuje nad swoim największym dotychczasowym projektem, noszącym nazwę Verbera. Jest to procesor pogłosowy (już widzimy te miny… „kto potrzebuje kolejnego pogłosu?!„), ale nie byle jaki…

Po okresie fascynacji techniką splotu coraz częściej wraca się do pogłosów algorytmicznych, które przez wielu realizatorów uważane są za najlepiej brzmiące w cyfrowo realizowanych produkcjach.

Verbera wykorzystuje silnik pracujący w oparciu o algorytm statystyczny, który kształtuje odpowiedź pogłosu w funkcji czasu z wykorzystaniem obwiedni sterujących szerokością obrazu stereo, gęstością odbić, charakterystyką częstotliwościową i filtracją. Wszystko po to, by uzyskać możliwie najbardziej naturalne brzmienie, trudne do osiągnięcia w pogłosach splotowych, kopiujących pojedynczą, statyczna próbkę. Do tego dochodzi jeszcze wewnętrzny mechanizm zarządzania dynamiką dźwięku w trybie side-chain (można kompresować sygnał dla uzyskania bardziej zwartego dźwięku lub bramkować go) i 10-pasmowa korekcja paragraficzna.
Mimo dość skomplikowanej struktury wewnętrznej Verbera ma wyjątkowo przyjazny interfejs graficzny, w którym wiekszość parametrów edytuje się graficznie.
Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do instrukcji obsługi.
Pisać o pogłosie to jedno, a posłuchać go w działaniu – to drugie. Na tej stronie (w dziale Audio samples) znajdziecie szereg nagrań demonstracyjnych w formacie WAV, które pozwolą wam wyrobić sobie opinię na temat Verbery. W każdym razie na forach internetowych dla deweloperów wszyscy są jednomyślni – będzie prawdziwy hit.
Jeśli i wam się spodoba, to już możecie szykować 229 euro (albo mniej, jeśli kupicie inne produkty SKNote).