Mało znanym faktem z historii muzyki elektronicznej jest to, że współtwórcą syntezatora Moog, który praktycznie zmienił oblicze współczesnej muzyki, jest Herbert Deutsch, obecnie emerytowany profesor (tu znajdziecie wywiad z nim zamieszczony w MoogArchives). Okazją do przypomnienia jego osoby i wkładu w powstanie syntezatora muzycznego będzie specjalna ceremonia, która odbędzie się 14 kwietnia 2010 r. na prywatnym, nowojorskim uniwersytecie Hofstra.
Profesor Deutsch, mieszkający obecnie w Massapequa Park (USA), jest absolwentem tej uczelni, którą ukończył w 1956 roku, a następnie powrócił do niego jako wykładowca na początku 1960 roku. W Nowym Jorku w 1963 roku spotkał się z Bobem Moogiem, który zaprosił go do współpracy przy projektowaniu syntezatora muzycznego. Otrzymawszy grant w kwocie 200 dolarów na pokrycie kosztów Herb Deutsch i Robert Moog rozpoczęli prace nad projektem, które zakończono stworzeniem historycznego już dziś instrumentu elektronicznego w 1964 roku.
Profesor Deutsch jest również znany kompozytor – otrzymał kilkanaście nagród ASCAP i ponad 20 grantów w ramach projektu Meet the Composer.