Instrument XXI wieku za 10 dolarów

Opublikowano przez

Peter Kirn co i rusz wynajduje ciekawe kwiatki i pisze o nich na swoim blogu Create Digital Music. Tym razem jego sokoli wzrok dostrzegł Reactable w wersji na iPada i iPhone’a. Czym jest Reactable? Według jego twórców jest to nowatorski system do tworzenia muzyki, w praktyce będący czymś w rodzaju magicznego stolika iluzjonisty muzycznego, po którym przemieszcza i łączy się obiekty, a on wyświetla na swoim blacie aktualną strukturę generującą dźwięk. Dla dodania powagi całemu systemowi sprzętowo-programowemu wyceniono go na 9.700 euro i wymyślono listę oczekiwania na finalny produkt, który otrzymuje się jakiś miesiąc od chwili zamówienia i wpłacenia zaliczki 2.000 euro.
Jednym słowem – złoty interes. Pod warunkiem, że ktoś jest tym zainteresowany. Reactable został rozsławiony przez Bjork, która używała go na swojej trasie koncertowej Volta z 2007 roku. Wtedy to właśnie niektóre media uznały go instrumentem muzycznym XXI wieku.
Reactable został stworzony w 2003 przez kilku młodych ludzi z uniwersytetu w Barcelonie i po raz pierwszy zaprezentowany światu na Międzynarodowej Konferencji Muzyki Komputerowej w 2005 roku.
Ów cudowny instrument w wersji na urządzenia mobilne Apple kosztuje raptem 10 dolarów, co w porównaniu do ceny wersji stolikowej jest wręcz bezczelną taniochą. Warto zaznaczyć, że Reactable działa wielopunktowo, co daje użytkownikowi całą gamę nowych możliwości w zakresie edycji dźwięku na żywo (zwłaszcza w przypadku dużego ekranu iPada). Sygnał do przetwarzania może być odbierany z wejścia mikrofonowego i akcelerometru, a użytkownik może importować własne sample i pętle. Do dyspozycji mamy 20 wirtualnych obiektów, które można łączyć na różne sposoby. Sesja może być współdzielona z innymi użytkownikami.