Zen: uniwersalny menadżer presetów VSTi

Opublikowano przez

To tylko zapowiedź, ale moim skromnym zdaniem to będzie prawdziwy hit, a do tego całkowicie darmowy. Zen firmy Big Tick jest uniwersalną przeglądarką i menadżerem presetów instrumentów VSTi (coś na kształt systemu NI Kore). Przez hosty VST widziany jest jako wtyczka instrumentalna, z poziomu której uruchamiamy wybrane syntezatory mając jednocześnie pełną kontrolę nad ich presetami. Jeśli poszukujesz np. brzmienia rhodesa, to wpisujesz w wyszukiwarkę Zen frazę „Rhodes piano”, a ona zwraca wszystkie zawierające ją nazwy presetów, bez podziału na instrumenty. Wybór danego presetu sprawia, że zostaje uruchomiony instrument, do którego preset jest przypisany. Firma Big Tick deklaruje, że jej narzędzie obsługuje większość popularnych wtyczek instrumentalnych, a wszystkie nowe będą systematycznie dodawane.
Drugim, nie mniej interesującym aspektem funkcjonowania Zen będzie praca online. Big Tick uruchomi własną bazę w Sieci, z której każdy będzie mógł codziennie pobrać nowe presety – odpowiednio uszeregowane i skatalogowane. Dla osób, które nie przepadają za taką przesadną sieciową globalizacją przygotowano też kilka opcji pracy offline.
Zen nie będzie (póki co) obsługiwał presetów korzystających z zewnętrznych plików, co oznacza, że nie będziemy mogli w ten sposób ładować presetów samplerów czy instrumentów bazujących na samplingu, do których podpięte są pliki dźwiękowe.

Jeden komentarz do wpisu „Zen: uniwersalny menadżer presetów VSTi

  1. qbiusz

    Zajefajny, bo działa z Rapture, syntkiem nie reagującym na Program Change, a tu proszę w połączeniu z Zen można zmieniać programy zdalnie przez MIDI. Polecam!

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]