11 klipów wideo o nagrywaniu wokalu

Opublikowano przez

Pod tym linkiem znajdziecie kolekcję bardzo ciekawych klipów wideo traktujących o różnych technikach nagrywania wokalu i stosowania mikrofonów, a także szereg porad praktycznych związanych rejestracją głosu. Jak sami zauważycie, niektóre porady znajdujące się na poszczególnych filmach wzajemnie się wykluczają, co tylko potwierdza znaną regułę, że przy nagrywaniu nie ma żadnych reguł, i że rację miał ś.p. Joe Meek (to ten słynny producent, od którego imienia i nazwiska wzięła się nazwa Joemeek – to temat na oddzielny artykuł, bo sprawa jest wyjątkowo interesująca) mówiąc, że „jeśli coś brzmi dobrze, to dobrze”.
1. Pierwszy materiał przypomina trochę wykłady Adama Słodowego, a dedykowany jest głównie podcasterom i wszystkim osobom nagrywającym słowo mówione.
openheartstory


2. Absolutne podstawy związane z praktycznym zastosowaniem mikrofonu dynamicznego, głównie jeśli chodzi o jego wykorzystanie sceniczne.

mymusicoz


3. Adam Farrell, znany z wykonywania muzyki popowej o zabarwieniu chrześcijańskim, ale na bardzo skoczną, nowoczesną nutę, pokazuje, w jaki sposób nagrywa wokale do swoich utworów. Jak widzimy robi to w domu, w sąsiedztwie dużego ekranu wideo, bez adaptacji akustycznej i w pozycji siedzącej – wszystko nie tak, jak piszą w mądrych książkach i magazynach… Ale znów: „jeśli coś brzmi dobrze, to dobrze” 🙂

joyfuladam


4. Pochodząca z Australii Zenya nagrywa wokal do jednej ze swych piosenek. Ma dziewczyna kawał dużego talentu, co tu dużo gadać…

rsherfan


5. Szereg podstawowych porad związanych z nagrywaniem wokali: jak ustawić mikrofon i wykonawcę, jak ustawić pop-filtr itp.

recordingtube


6. Ustawienie mikrofonu w kontekście kąta względem źródła dźwięku ma duże znaczenie dla końcowego efektu.

khaliqovision


7. Ustawienie mikrofonu raz jeszcze. Nie jest to wideo, ale zbiór zdjęć ilustrujących aktualnie słyszalny efekt nagrania dokonanego z prezentowanym ustawieniem.

theDAWstudio


8. Prawidłowe odległości od mikrofonu w przypadku nagrań cichego głosu i głośniejszych partii.

soundweavers


9. Z materiału Rodneya Saulsberry’ego dowiadujemy się, że cały nasz aparat służący do wydobywania głosu oraz mikrofon powinny stanowić jedność. Posłuchajcie jaki facet ma głos, a zrozumiecie dlaczego.

FASTO1


10. Nagrywanie wokalu z wykorzystaniem dwóch mikrofonów. Użyto Audio-Technica AT4060 oraz Shure KSM 44). Instruktor przekonuje nas o potrzebie stosowania kabin wokalnych z dobrym wytłumieniem, ale czyni to tak, że zastanawiamy się, co też takiego palił przed nagraniem…?

jebijman


11. Zupełnie inna strona technik rejestracji wokalu. Mamy do czynienia z gwiazdką (Kimberly Austin), której pomyliły się końce, i nie może zrozumieć, że to, do czego śpiewa nie jest mikrofonem…

sethmcnamara615

Jeden komentarz do wpisu „11 klipów wideo o nagrywaniu wokalu

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]