DAW w internetowej Chmurze

Opublikowano przez

Francuski Ohm Force to firma ciesząca się wyjątkową estymą wśród deweloperów, a jej produkty takie jak Symptohm, Frohmage czy Ohmicide osiągnęły niemal kultowy status wśród użytkowników. Najnowszym projektem Ohm Force jest Ohm Studio – kolejny przykład coraz śmielszego przenoszenia oprogramowania audio do internetowej Chmury.

Ohm Studio to aplikacja typu DAW dla komputerów Macintosh i Windows oferująca wszystko to, czego oczekujemy od programów sekwencerowych audio/MIDI: edycję klipów i ścieżek, automatykę, edytor pianolowy, efekty audio oraz możliwość stosowania wirtualnych instrumentów. Nowością jest to, że nad sesją może pracować jednocześnie i w czasie rzeczywistym wiele osób znajdujących się gdziekolwiek, byleby z dostępem do internetu.

Ohm Force informuje również o inicjatywie pod nazwą Cohmunity (jak zapewne zauważyliście nazwa firmy – Ohm – pojawia się w każdym jej produkcie, więc tu też nie mogło jej zabraknąć). Docelowo ma to być wirtualna społeczność połączona ideą wspólnego tworzenia muzyki w oparciu o platformę Ohm Studio.

Podobna inicjatywa funkcjonuje już pod nazwą Indaba, więc Ohm Force nie jest ani pierwszy, ani jedyny. Nie znamy jeszcze szczegółów technicznych rozwiązania Made in France – czy, i jak, będzie zrealizowana funkcja undo, jak będzie wyglądała w praktyce latencja niezbędna do zachowania optymalnej synchronizacji między działaniami użytkowników, czy system będzie pracował na jednym serwerze czy na rozproszonej sieci itp. Beta-testy nowej aplikacji zaczynają się pod koniec lata tego roku, więc mamy jeszcze trochę czasu do oficjalnej premiery. Dla zaostrzenia apetytu promocyjny klip wideo:

5 komentarzy do wpisu „DAW w internetowej Chmurze

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]