Wokalista do wzięcia (free soundware)

Opublikowano przez

Pochodzący z Holandii wokalista Rob Meulman wpadł na pomysł, by udostępnić śpiewane przez siebie partie wokalne w postaci zestawów konstrukcyjnych w stylistykach pop, ballada i folk. W ten sposób powstały dwie biblioteki fraz wokalnych – najnowszą możecie pobrać z tej lokalizacji lub z tej, a pierwszą stąd. Partie śpiewane są po angielsku w oparciu o często stosowane zwroty, i można je wykorzystać we własnych produkcjach – Rob nie wyklucza nawet użycia ich w utworach house czy trance, oczywiście po odpowiedniej obróbce czasowej (np. wydłużając je pod kątem muzyki w szybszych tempach).
Autor dodał odrobinę pogłosu do swoich produkcji wychodząc z założenia, że śpiewanie bez efektów to trochę jak wyjście z domu bez spodni…
W ważącym niecałe 170 MB pakiecie znajdziemy sześć zestawów konstrukcyjnych różniących się od siebie stylistyką, ale cały czas obracające się w kręgach pop/ballada/folk. Partie wokalne (16 bitów/44,1 kHz) nagrane są czysto, a efektu jest dokładnie tyle, żeby nie przeszkadzać. Największym problemem jest jednak to, że nie wiemy z jakim tempem mamy do czynienia i nie znamy podstawowej tonacji każdego klipu, co zdecydowanie nie ułatwia nam pracy. Klipy są w formacie OneShot i nie mają żadnych znaczników tempo-zależnych. Jeśli komuś to nie przeszkadza i sporo wolnego czasu, by zabawiać się w dopasowanie partii wokalnych do swojej produkcji, to rzecz może mu się przydać. W przeciwnym wypadku jest z tym trochę kłopotów.