IK Multimedia SampleTank 3 Free

Opublikowano przez

SampleTank 3 FreeW świecie wirtualnych samplerów zdaje się panować względna równowaga. Dominującym instrumentem tego typu jest Kontakt 5, choć HALion i MachFive też mają swoich zwolenników, głównie wśród posiadaczy programów Steinberg i MOTU. Ponadto wiele osób korzysta z samplerów zaimplementowanych w programach DAW, zwłaszcza jeśli chodzi o Ableton Live, którego Sampler/Simpler jest integralną częścią. Teoretycznie rzecz biorąc samplery wirtualne swojego brzmienia nie mają (jeśli nie brać pod uwagę dostępnych w nich filtrów i efektów), ponieważ pochodzi ono w głównej mierze z uruchomionych pod ich kontrolą próbek. Jednak osoby, które pracują z samplerami wykorzystując je w sposób kreatywny, czyli raczej do przetwarzania niż odtwarzania dźwięków, mają od dawna swoje ulubione narzędzia, i w wielu wypadkach jest to właśnie Kontakt.

Swoje miejsce na wśród aplikacji tego typu ma także włoska firma IK Multimedia, której SampleTank był swego czasu dużym rynkowym przebojem. Teraz IK Multimedia, która od jakiegoś czasu skupia się głównie na rynku użytkowników urządzeń przenośnych iOS, postanowiła przypomnieć o sobie także tym, którzy korzystają z tradycyjnych komputerów. Na jej stronie internetowej pojawił się SampleTank 3 Free, czyli darmowa, ograniczona tylko do części odtwarzającej sample wersja SampleTank 3. Ponieważ sampler jest jak działo, które bez odpowiedniej amunicji do niczego się nie przyda, dlatego też IK Multimedia postanowiła co tydzień dostarczać jej świeży zapas pod postacią nowej kolekcji. W sumie maja to być 22 w pełni funkcjonalne, wysokiej klasy zestawy próbek, wliczając w to bibliotekę, i tu cytat, „jednego z najlepszych niemieckich fortepianów koncertowych wszech czasów“. I to właśnie ona, skoro już jesteśmy przy tematyce militarnej, idzie na pierwszy ogień, i można ją pobrać razem z samplerem.

Zainteresowani tą tematyką powinni się udać na stronę firmy IK Multimedia – http://www.ikmultimedia.com/products/sampletank3free/

Do pobrania jest ok. 400 MB dla PC i 500 MB dla Mac OS X, ale wcześniej należy się zalogować (potrzebne jest konto, na które potem otrzymamy numer seryjny). Dodajmy tylko, że pełna wersja ST3 kosztuje 240 euro, dostarczana jest z biblioteką 4 tysięcy instrumentów w 21 kategoriach (ponad 33 GB sampli) i ponad 2 tysiącami plików MIDI. Cechą charakterystyczną ST 3 jest jego wydajny silnik, który dobrze działa jeśli chodzi o resampling, oferując też inteligentny algorytm karuzelowy, dzięki któremu wyzwalane sekwencyjnie sample brzmią podobnie, jak podczas wykonań na żywo.

Poniżej krótka prezentacja interfejsu graficznego, ładowania biblioteki oraz pliku MIDI, a także brzmienia fortepianowego dostarczonego wraz z samplerem w wersji Free.

16 komentarzy do wpisu „IK Multimedia SampleTank 3 Free

  1. mariusz

   Pracuję w środowisku 32 bit (do aranżowania wystarczy wspomagając się samplami) i nigdy nie odczuwałem potrzeby zmiany. Z jednej strony to pianinko waży ok. 600mb i łącząc je z kilkoma innymi bibliotekami RAM szybko się zapełni (dlatego 64bit). Z drugiej, dla kompatybilności mogliby udostępnić wersję 32 bit, choćby dlatego, że nie wszyscy opierają swoją muzykę o sample.

 1. cloroust

  Silent napisał:

  Czy tą bibliotekę pobiera się osobno ? bo nie widzę nigdzie linku do niej

  Dostajesz jedynie wspomnianą bibliotekę Piano. Kolejne będą udostępniać co tydzień. W poprzedniej wersji wszystkie darmowe biblioteki instalowało się od razu 😛

 2. MałyGłód

  Na stronie IK pisze

  UPGRADE from SampleTank 2 XL, Miroslav Philharmonik, Total Workstation 2/XL Bundle, and Total Studio 2/3 Bundle.You must be a registered user of SampleTank 2 XL, Miroslav Philharmonik, Total Workstation 2/XL Bundle or Total Studio 2/3 Bundle to be eligible for purchase

  Czy to znaczy ze jako użytkownik Miroslav Philharmonik. mogę kupić tylko update za mniejsze pieniądzedo Sample Tank3 ? No i o co chodzi w tej wersji CROSSGRADE ?

  Crossgrade CROSSGRADE from any paid/registered IK Multimedia product. You must be a registered user of a paid IK Multimedia product to be eligible for purchase.

 3. Mariusz

  I jednak nie będzie dla 32 bit… Tak sobie myślę, nie będę zmieniać całego środowiska (i nawyków ) dla jednej 64 bitowej aplikacji i do kitu z tym. Ogólnie to chyba nie sztuka nawalić sampli nie troszcząc się o kubaturę. Chodzi mi o to, że pod Win7 mam super DARMOWE pianino Tascam CVPiano (~300mb) z dużymi możliwościami modyfikacji i … po co te sample?

 4. mithrandirHD

  Rzeczywiście dość osobliwe to zagranie, że tylko wersja 64-bitowa jest dostępna. Korzystam z wielu innych produktów IK, ale, podobnie jak Mariusz, nie zamierzam wywracać wszystkiego do góry nogami dla jednego nowego programu. Prosty bilans zysków i strat. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wszystkie pola są wymagane.