Korektor do instrumentów dętych (freeware)

Opublikowano przez

Czy istnieje coś takiego jak korektor do konkretnego typu instrumentów? Okazuje się, że tak. Sir Elliot właśnie udostępnił na swoim blogu bezpłatną wtyczkę VST (Windows) o nazwie Brass Instrument Equaliser (pobieramy ją stąd). Jest to pięciopasmowy korektor parametryczny charakteryzujący się wyjątkowo niskim zapotrzebowaniem na moc obliczeniową. Ale czemu jego twórca uznał, że jest on doskonały akurat do instrumentów dętych? Tego nie wiemy, ale jedno jest pewne – filtry mają wyjątkowo szeroki zakres regulacji dobroci, zwłaszcza w kierunku ich zawężenia. Dzięki temu można bardzo precyzyjnie dostroić je np. po to, aby wyeliminować pojedynczą częstotliwość przeszkadzającą nam w dźwięku samego instrumentu lub jego obrazu akustycznego w danym pomieszczeniu. Generalnie rzecz biorąc jest to ciekawostka, choćby z tego powodu, że dla zmylenia szpiegów częstotliwość podawana jest w CPS (cycles per second), czyli w hercach.
W poniższej prezentacji pierwszy fragment zawiera partię saksofonu bez korekcji, a drugi z korekcją. Filtry ładnie rozjaśniają dźwięk bez ubocznego efektu wyostrzania brzmienia. Gałka Selector zmienia zakres regulacji parametru dobroci (Q).
Brass Instrument Equaliser to przyjemny brzmieniowo i dość wszechstronny (wbrew nazwie) korektor. W mojej ocenie cztery gwiazdki.


W prezentacji użyłem dźwięków demo z najnowszego pakietu w ofercie Loopmasters – S:amplify by Davide Carbone. Zawiera on mnóstwo znakomitych dźwięków dla twórców muzyki D’n’B i kosztuje jedynie 40 funtów. Tu znajdziecie jego specyfikację.

Jeden komentarz do wpisu „Korektor do instrumentów dętych (freeware)

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]