Triode: lampa w klasie A (freeware)

Opublikowano przez

Triode to bezpłatny symulator przedwzmacniacza z lampą próżniową (triodą) pracującą w klasie A. Wtyczka dostępna jest jako plug-in VST dla 32-bitowego systemu Windows i możemy ją pobrać z tej strony.
Procesor jest bardzo prosty w obsłudze, ponieważ ma tylko jedną kontrolkę (korzysta z domyślnego interfejsu graficznego programu, w którym go uruchomimy). Zadaniem wtyczki jest wytwarzanie asymetrycznej charakterystyki przejścia typowej dla triody pracującej w klasie A, w efekcie czego wytwarzane są parzyste i nieparzyste harmoniczne dość typowe dla układów lampowych działających w tym trybie. Co istotne, do uzyskania określonego efektu brzmieniowego nie zastosowano żadnych filtrów.
Działanie wtyczki jest subtelne, ale słyszalne i korzystnie wpływające na dźwięk. Poszczególne elementy brzmienia nieco lepiej się układają, a całość zyskuje na definicji i czytelności. W poniższym przykładzie usłyszycie miks dwóch śladów bez żadnej obróbki, a następnie ten sam miks, ale z zaaplikowanymi wtyczkami Triode na każdym z nich (bez zmian poziomów i dodatkowej obróbki dynamiki). Druga część prezentacji (po krótkiej przerwie) to ten sam przykład, ale z włączonym kompresorem i limiterem na sumie (SSL Bus Compressor + LoudMax), co pozwala uwypuklić niektóre aspekty brzmieniowe.

8 komentarzy do wpisu „Triode: lampa w klasie A (freeware)

 1. Potfur

  „VST dla 32-bitowego systemu Windows”

  czyli jak mam 32bitowy host na 64bitowym windowsie to nie ruszy? matko jedyna, wy wiecie co piszecie w ogole?

 2. 0dB.pl

  Potfur :

  „VST dla 32-bitowego systemu Windows”

  czyli jak mam 32bitowy host na 64bitowym windowsie to nie ruszy? matko jedyna, wy wiecie co piszecie w ogole?

  W wersji dla osób, które potrafią przeczytać więcej niż napisano (tak, żeby już nie zostawić miejsca na domysły):
  Jest to 32-bitowa wtyczka (plug-in) w formacie Steinberg VST, pracująca pod kontrolą hostów (programów nadrzędnych) funkcjonujących w środowisku Windows (od 32-bitowego systemu Windows XP włącznie wzwyż, choć nie jest wykluczone, że będzie działała również na Windows 98, ale tego akurat nie sprawdzałem).

  1. Potfur

   lol wiem ze zadziala, jest takie cos jak ironia, i to zaszło w moim poscie. ale jak juz piszecie te notki tak mega sztywno, to przynajmniej z sensem niech beda, poprawne semantycznie.

 3. Stasio

  Oj tam, wiesz…, głupi sie nie pozna, a mądry powie ze tak ma byc, wiec spoko jest.
  Wracając do samej wtyczki, to można ja określić jako jedna z nie wielu, na prawdę odpowiadającą brzmieniowo prawdziwej lampie.

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]