Porozmawiajmy o rzeczywistych różnicach między domeną analogową a cyfrową: szumy, zniekształcenia, zakres i zapas dynamiki, odbiór obiektywny i subiektywny…
Porozmawiajmy o rzeczywistych różnicach między domeną analogową a cyfrową: szumy, zniekształcenia, zakres i zapas dynamiki, odbiór obiektywny i subiektywny…
Avatary, czyli małe obrazki przy komentarzach, pobierane są z serwisu Gravatar. Serwis ten umożliwia przypisanie obrazka dla danego adresu e-mail, dzięki czemu możliwe jest udzielanie się pod tym samym avatarem na wielu stronach internetowych. Jeśli Twój adres e-mail nie ma zdefiniowanego obrazka w serwisie Gravatar, jako avatar przy Twoim komentarzu zostanie wyświetlona ikonka z pierwszą literą Twojej nazwy.
Aby dodać swój avatar należy przejść do serwisu Gravatar i założyć tam konto. Po zarejestrowaniu konta możesz już dodać swój avatar - z pliku na komputerze, obrazka znalezionego w internecie lub wykonać zdjęcie za pomocą kamery internetowej. Cały proces trwa nie więcej niż minutę.
Po dodaniu obrazka do serwisu Gravatar, będzie on od razu widoczny w komentarzach na 0dB.pl - należy jedynie w polu E-mail podać ten sam adres, na który wcześniej zostało zarejestrowane konto Gravatar.
Ta sama procedura ustawienia oraz ewentualnych późniejszych zmian avatara dotyczy zarówno zarejestrowanych jak i niezarejestrowanych użytkowników witryny 0dB.pl.
Głównym powodem wyłączania komentarzy jest data publikacji wpisu. Wyłączamy opcję komentowania dla artykułów starszych niż kilka miesięcy. Ponieważ prowadzimy blog oparty na nowościach, nie chcemy aby "odgrzebywane" były stare tematy.
Innymi powodami wyłączenia opcji komentowania mogą być:
• wyczerpanie tematu przez komentujących
• do niczego nieprowadzące kłótnie i prowokacje uczestników dyskusji
• artykuły, które ze względu na swój charakter nie podlegają komentowaniu
Rejestracja jest bardzo szybka i prosta. Wymagane jest jedynie podanie adresu e-mail, nazwy użytkownika oraz hasła. Po zarejestrowaniu konto od razu jest aktywne.
Dzięki rejestracji możliwe jest wygodne kupowanie naszych materiałów edukacyjnych. Dodatkowo zyskasz możliwość komentowania na naszym blogu pod stałym, zarezerwowanym tylko dla Ciebie pseudonimem.
Możesz też zalogować się do naszego serwisu za pomocą konta na Facebooku. Z Twojego profilu pobierzemy jedynie nazwę oraz adres e-mail. Nie publikujemy nic na Twoim profilu.
Super materiał. Dodałbym, że obecnie na CD-Audio (i pewnie do całej cyfrowej dystrybucji) wrzucane są nagrania z dynamiką skompresowaną do kilku dB. I z głośnością podkręconą tak, że słychać efekt clippingu. Mam takie wadliwe płyty CD. Natomiast ten sam materiał na winylowym longplayu nie ma tej kompresji i dynamika takiego materiału to kilkanaście dB. I to sprawia, że muzyka z winylu rzeczywiście brzmi lepiej. Ale to nie jest kwestia technologii nośnika winyl czy cyfra tylko kwestia prawidłowej inżynierii dźwięku.
Przykład z mojego życia: swego czasu dałem do zgrania do 16bit/48kHz winylowy Iron Maiden "Live After Death" wydany w 1988 roku w PRL przez Tonpress. Dynamika 14 dB! Słucham tego oczywiście cyfrowo i brzmi to lepiej niż obecne wydania tego samego materiału na CD-Audio.
Osobiście jestem zwolennikiem cyfry. Nie lubię trzasków winyla lub szumów kasety audio. Ale rozumiem tych, którym dodaje to magii słuchania analogowych nośników. I gdyby wznowienia Iron Maiden "Live After Death" na cyfrowych nośnikach były wydawane bez majstrowania przy masteringu zapewne winyl leżałby sobie na półce jako wartość sentymentalna. Tyczy się to wszystkich innych wznawianych płyt i całego współczesnego masterigu.
Ciekawy komentarz, dziękuję!