Bezpłatna edycja DAW Podium

Opublikowano przez

Zynewave, czyli Frits Nielsen (wieloletni pracownik TC Electronic), udostępnił bezpłatną wersję swojego programu DAW Podium. Podium Free v2.31 (6,8 MB, pobieramy stąd) oferuje wszystkie funkcje swojego komercyjnego odpowiednika z kilkoma wyjątkami:
– aplikacja obsługuje tylko jedno wejście i jedno wyjście MIDI,
– mikser funkcjonuje w rozdzielczości 32-bitowej (wersja komercyjna działa 64-bitowo),
– wtyczki nie są obsługiwane w trybie wieloprocesorowym,
– nie funkcjonuje ReWire i odtwarzanie surround.
Producent zapowiada, że jeśli wersja Free spotka się z pozytywnym oddźwiękiem ze strony użytkowników, to rozważy wprowadzenie nowej aktualizacji, w której usunie ograniczenie możliwości wykorzystania jednostek wieloprocesorowych, co znacząco podniesie wartość użytkową tego programu.
Podium to bardzo interesująca alternatywa dla osób poszukujących trochę innego niż standardowy programu do tworzenia muzyki. Pod wieloma względami przypomina on Ableton Live, a jeśli grafika będzie się Wam kojarzyć z oprogramowaniem TC Electronic, to możecie być dumni ze swojej spostrzegawczości – Frits pracując w TC zajmował się między innymi tworzeniem GUI. Już za sam fakt, że ten świetny program dostępny jest bezpłatnie, należy mu się pięć gwiazdek. Wypróbujcie koniecznie.

13 komentarzy do wpisu „Bezpłatna edycja DAW Podium

 1. gigaprema

  Naprawdę jestem mile zaskoczony. Darmowy i dość stabilny, wytrzymał 24 ścieżki+auxy i kilkanaście wtyczek vst nie wieszając się. co ważne równie stabilnie działa z wavami nie zaimportowanymi bezpośrednio do projektu. Bardo dobry darmowy program.

 2. Wielblad

  Pierwsze wrażenie ze screenu, stosunek zaokrogleń i kańciastości w Interfejsie. Oczywiście całość jest znacznie bardziej rozbudowana to nie ulega wątpliwości. Nie spieram się kto kim się inspirował. Przetestowałem, w surowych warunkach na linuksie przez Wine i tak działa zdecydowanie lepiej niż wygląda:)

 3. PAULA

  Jedni chlają wódę,Dają sobie w żyłę lub zbierają widokówki….a Jo mam tak jak mam.Chyba pora z tym zbieractwem skończyć i wziąć się do roboty.”uni” Pozdrawiam.
  Hm…własnie ściągam Notomizer.

 4. uni

  @PAULA: Noo w sumie ja też swojego czasu nazbierałem pluginów różnych. Ale przy DAWie pozostałem jednym. ;]

  pzdr,

  p.s
  Natomizera też przetestuję.

 5. Andy

  Używam tego programu od kilku lat wymiennie albo w połączeniu z Record+Reason. Uważam, że Podium jest świetny. Przesiadłem się na niego z Logic’a kiedy ten został „ograniczony” tylko do Mac’a. Nie żałuję. Jego największą zaletą jest to od czego Frits zaczął jego tworzenie – banalny sposób tworzenia podgrup i folderów. Filozofia programu opiera się na „drzwewiastej” strukturze studia, podobnie jak struktura katalogów i plików na dysku komputera. Nie ma problemu żeby „w locie” pogrupowac jakieś scieżki i wpuści je np. na wspólny korektor, kompresor czy zwyczajnie odseparowac graficznie od reszty projektu. To niezwykle ułatwia pracę nad projektem. Bardzo łatwo można je też zreorganizowac. Bardzo wygodna metoda nagrywania ujęc alternatywnych i wiele innych zalet. No i do tego bezpośredni kontakt z autorem!!! Zawsze możecie sie poskarżyc, że coś u was nie działa i zawsze zostanie wam udzielona pomoc. Na moją prośbę np. Frits zaimplementował ReWire w czasie kiedy jeszcze nie było RECORD a ja potrzebowałm zrobic podkłady muzyczne do płyty DVD. Prawdą jest, że program wymaga na początku lekkiego przyzyczajenia ale bardzo polecam. Nie pożałujecie.

 6. Piotr Hummel

  Dzięki! Dopiero teraz go odkryłem!:) Jest to bardzo dobry DAW, sam od 2 lat używam tylko Cubase ale teraz przed zakupem kolejnego upgrade Kubusia, 3 razy się zastanowię nad zakupem Podium

  P.S. Przydałaby się jakaś klasyczna edycja nutek i chociaż skromne video view:)

 7. doktorsamuel

  używam go już chyba z rok ma tylko jedną wadę, brak jakiegoś fajnego samplera ze slicerem jeśli chodzi o darmowe rozwiązania nie znalazłem jeszcze żadnego który by mi go zastąpił w 100%, jeśli chodzi o brak efektów to zupełnie mi to nie przeszkadza, jest mnóstwo dobrych darmowych pluginów

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]