Bezpłatny mini-host od Image Line

Opublikowano przez

minihostFirma Image Line, producent FL Studio, uważanego za najpopularniejszy na świecie programu DAW, przymierza się do oficjalnej publikacji bezpłatnego środowiska Minihost Modular. Mini-host to aplikacja (która może też pracować jako wtyczka) pozwalająca uruchomić w jej ramach inne wtyczki i dokonywać połączeń między nimi. Jeśli taki mini-host uruchomimy w trybie samodzielnym (stand-alone), to nie trzeba uruchamiać całego DAW, żeby sobie pograć – wystarczy wtyczkę z jakimś instrumentem aktywować w mini-hoście i grać do woli. To oczywiście tylko najprostsza możliwa konfiguracja, bo w zasadzie mamy do czynienia ze środowiskiem modularnym, które już jako wtyczka widziane jest z poziomu DAW jako pojedynczy instrument lub procesor, co bardzo ułatwia pracę.
Minihost Modular jest obecnie w fazie beta, ale już go można pobrać w wersji dla komputerów Windows (konieczna jest rejestracja na stronie Image Line, inaczej nie zobaczymy linku do pobrania). Niebawem ma się pojawić wersja dla komputerów Mac. Sam Minihost Modular przypomina pod pewnymi względami Patcher dostępny w FL Studio, ale jego funkcjonalność jest rozszerzona o możliwość pracy samodzielnej.
Warto zaznaczyć, że wtyczki 64-bitowe nie otwierają się w 32-bitowej wersji Minihost Modular, a zatem nie ma ona wbudowanego mostka do ich obsługi. Jeśli zatem zależy nam na ich wykorzystaniu, powinniśmy zainstalować też wersję 64-bitową minihosta. W preferencjach wersji samodzielnej możemy ustawić do sześciu portów wejściowych i wyjściowych MIDI, więc Minihost Modular może pracować jako funkcjonalne środowisko do gry na żywo.
Nie widzę niestety możliwości dodania więcej niż jednego folderu z wtyczkami, a zatem wszystkie nasze plug-iny, które chcemy wykorzystać w Minihost, powinny się znajdować na jednym dysku, by można go było przeskanować na okoliczność rejestracji wtyczek. Takie skanowanie może więc potrwać, zwłaszcza gdy włączymy opcję skanowania z weryfikacją (weryfikacja pozwala uniknąć kłopotów, gdy któraś z wybranych wtyczek nie będzie się chciała uruchomić).
Minihost ma także własny, całkowicie funkcjonalny edytor pianolowy, dzięki któremu bezpośrednio w nim możemy programować partie instrumentów na wielu ścieżkach. Jest też opcja użycia toru automatyki, funkcja Swing, metronom i miernik zasobów CPU. Sygnały audio w poszczególnych połączeniach możemy regulować pod względem poziomu, klikając na strzałkę i kręcąc kontrolką, która się wówczas pojawi. Jednym słowem – w pełni funkcjonalne i do tego darmowe środowisko do pracy z wtyczkami efektów i instrumentów. Komplet ustawień hosta (wraz z załadowanymi do niego i skonfigurowanymi wtyczkami) zapisujemy pod postacią pliku Graph, by móc go w każdej chwili przywołać.

3 komentarze do wpisu „Bezpłatny mini-host od Image Line

  1. mha

    Reasumując, można otworzyć DAWa głównego, w nim DAWa rewired, a w nim minihost DAWa, a potem zautomatyzować w nim zautomatyzowaną wtyczkę (np. Kontakt), zautomatyzować ją jeszcze w DAWie rewired, a potem zautomatyzować to wszystko w DAWie głównym. Coś pominąłem?

  2. 0dB.pl

    mha :

    Reasumując, można otworzyć DAWa głównego, w nim DAWa rewired, a w nim minihost DAWa, a potem zautomatyzować w nim zautomatyzowaną wtyczkę (np. Kontakt), zautomatyzować ją jeszcze w DAWie rewired, a potem zautomatyzować to wszystko w DAWie głównym. Coś pominąłem?

    Dodam jeszcze, że w samym Minihoście można otworzyć Minihosta, w nim kolejnego i jeszcze kolejnego, aż nam braknie pary pod kotłem. Wszystkie oczywiście można poddać automatyzacji sterowanej z edytorów pianolowych w każdej warstwie minihosta. A jak edytor pianolowy wyzwalany jest z sekwencera, to wtedy pracuje jak arpeggiator, który może wyzwalać kolejny arpeggiator w kolejnym minihoście i tak dalej…

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]