Cockos dojrzewa

Opublikowano przez

Cockos Reaper pomału ale konsekwentnie staje się coraz ważniejszym graczem na rynku programów DAW. Z każdą kolejną wersją przybywa mu nowych funkcji, i choć można skarżyć się na coraz bardziej skomplikowaną strukturę menu, to jednak faktem jest, że użytkownik może je sobie dowolnie skonfigurować. Właśnie pojawiła się wersja 3.31, a także pakiet wtyczek ReaPlugs w wersji 2.0, zawierający dwie nowe wtyczki VST: ReaJS i ReaControlMIDI (obie bezpłatne i tylko dla komputerów Windows).

Pierwszy to procesor efektów, którego funkcje i ustawienia można edytować w czasie rzeczywistym. Pracując z 64-bitową rozdzielczością, obsługą MIDI oraz wielokanałowego dźwięku oferuje setki różnych modułów, w tym delay, compressor, limiter, convolution, distortion, spectral noise editor, analyzer i loop sampler. Tworzenie nowych efektów jest bardzo proste, a nad programistyczną poprawnością naszych działań czuwa specjalny edytor i debugger.

ReaControlMIDI zajmuje się natomiast obsługą MIDI w formacie VST, pozwalając m.in. na automatyzację obwiedni komunikatów Control Change oraz kontrolując sterowanie parametrami i programami poszczególnych efektów ze wsparciem protokołu SysEx.

W pozostałych wtyczkach Rea poprawiono interfejsy graficzne, które wreszcie zaczynają przyzwoicie wyglądać, zwiększono wydajność i dodano porządnie funkcjonujące mierniki. Cały pakiet może działać także na innych hostach, również w trybie portable. I oczywiście jest całkowicie bezpłatny.