DiscoDSP NightShine (freeware)

Opublikowano przez

Świętująca swoje 10-lecie firma DiscoDSP udostępniła bezpłatną wtyczkę NightShine (VST tylko dla Windows, pobieramy ją stąd), będącą emulacją klasycznego kompresora VCA Alesis 3630. Ten niedrogi (mam na myśli oryginał) ale bardzo efektywnie działający kompresor cieszył się, i cieszy do dzisiaj, bardzo dobrą opinią, i choć niektóre egzemplarze miewały kłopoty przy pracy z dużym sygnałem (na przykład na sumie miksu), to 3630 włączony na śladach sprawuje się bardzo dobrze. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość ustawienia całej gamy różnego typu brzmień skompresowanych, począwszy od głębokiego, klikającego dźwięku bębnów do łagodnego wyrównania szczytów. W wersji DiscoDSP mamy ponadto możliwość skorzystania z kompresji równoległej (gałka Depth reguluje proporcje między sygnałem z kompresją a sygnałem bez kompresji, choć nie jest to typowy regulator proporcji, ponieważ kompresja zawsze jest słyszalna), oraz nadającej „pazura” brzmieniu funkcji Softclip. Bardzo dobrze sprawdza się możliwość ustawienia bardzo krótkich czasów ataku, choć przydałaby się opcja ustawienia krótszych czasów powrotu. Generalnie rzecz biorąc wtyczka jest bardzo ciekawa i przydaje się zarówno w przypadku „charakternej” kompresji jak i delikatnego wygładzania. Polecam.

Link do wideo

7 komentarzy do wpisu „DiscoDSP NightShine (freeware)

 1. Specu

  Nie spotkalem sie z tym, aby YT samoczynnie przeskalowal rozmiar.

  Nie mniej jednak, bardzo fajnie, ze mozna „zobaczyc” jak pracuje wtyczka. Dzieki !

  1. 0dB.pl

   🙂 polecam się.
   Może się mylę, ale zdaje się, że YT może skalować w zależności od tego jakie wykryje łącze. Natomiast jeśli chodzi o dźwięk, to mamy tu bardzo paskudny algorytm kompresji, który najmniej niszczy sygnał o silnie zmaksymalizowanej głośności, natomiast gdy głośność jest taka, jak na moich prezentacjach (gdzie bębny sobie coś po cichu grają), to wówczas dźwięk jest mocno deformowany.

 2. Thor96

  Skoro z YT takie problemy to może warto zmienić platformę? Vimeo, dailymotion – to tylko dwie alternatywy, a jest ich znacznie więcej…

 3. nie

  już nie wymyślajcie bzdur, wysłałem sporo filmów na yt i jak były w odpowiedniej jakości, tak były kompresowane – jak poszedł upload pliku o marnej jakości, to trudno oczekiwać żeby youtube użył wyższych wartości kompresji, proste.

  a wtyczka – cóż, kolejny tylko 32bitowy szrot.

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]