Komputer w roli akompaniatora

Opublikowano przez
Firma Microsoft ma w swojej ofercie ciekawy produkt przeznaczony dla muzyków i osób muzykujących. Jest to Songsmith (tylko dla systemów Windows), który na bazie głosu z mikrofonu generuje automatyczny akompaniament. Technologię kryjącą się za tym „czarodziejskim” programem udostępniła firma PG Music (producent popularnej aplikacji Band in a Box), a brzmienia pochodzą z biblioteki Garritana.

Polecamy też stronę Robert Songsmith, na której Songsmith został wykorzystany do odtwarzania podkładów piosenek grupy The Cure.
Jak to działa? Wybierasz styl muzyczny, zaczynasz śpiewać do mikrofonu podłączonego do komputera, a program sam dopasuje odpowiednią tonację i progresję akordów.
Songsmith dostępny jest w wersji trial i pozwala na sześć godzin niczym nie zakłóconej pracy. Potem, jeśli nam się spodobał, trzeba za niego zapłacić ok. 30 dolarów
  • Stąd można pobrać aplikację
  • Film z prezentacją autorstwa Zacka Scotta
    • Komentarz
      Choć Songsmith wygląda trochę jak zabawka i kolejny gadżet do tzw. komputerów multimedialnych, to jednak nawet zawodowcy mogą znaleźć dla niego szereg ciekawych zastosowań. W pierwszej kolejności przychodzi na myśl wykorzystanie programu jako swego rodzaju notatnika pomysłów melodycznych, i to nie tylko wokalnych, ale też instrumentalnych. Program może okazać się również bardzo ciekawym narzędziem uatrakcyjniającym lekcje muzyki, dającym o wiele więcej możliwości niż zwykłe karaoke, a przy tym dostarczającym wiele zabawy i rozwijającym zainteresowanie śpiewem (nie wyłączając rymowania) •