Kosmiczne dźwięki ESA

Opublikowano przez

Jak brzmi dźwięk komety „śpiewającej“ w polu magnetycznym? Jaki  dźwięk wydaje obracająca się kopuła 600-tonowej kosmicznej stacji obserwacyjnej? Co się dzieje, gdy radar wysyła sygnał odbijający się od Tytana, księżyca Saturna, albo zapali się międzynarodowa stacja kosmiczna?

Wszystkie te, i wiele innych dźwięków, możesz usłyszeć w materiale, który właśnie udostępniła Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Jest tam cała masa brzmień, z których można korzystać na zasadach licencji Creative Commons oraz Share Alike. Dzięki temu można je samplować, wykorzystywać w swojej muzyce (także komercyjnej), tak długo, jak udostępniasz swoją pracę do remiksów na takiej samej licencji.

2 komentarze do wpisu „Kosmiczne dźwięki ESA

 1. Tomasz Wróblewski Autor wpisu

  solcys napisał:

  Dzięki za informację ;).

  Nasa wcześniej również udostępniła kilkadziesiąt ciekawych dźwięków:

  https://soundcloud.com/nasa

  Dzięki za link. ESA nie chciała być w tyle… Ciekawe natomiast jest to, że Rosjanie nie mieli żadnej agencji tego typu (powstała dopiero po rozpadzie sojuza), więc pewno od nich nie ma się czego spodziewać, a szkoda. Choć na archive.org i po różnych stronach krótkofalarskich można znaleźć ciekawe "przechwyty", np. tu: http://www.svengrahn.pp.se/sounds/sounds.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wszystkie pola są wymagane.