Bezpłatny moduł z brzmieniem smyczków

Opublikowano przez

Safwan Matni jest twórcą bezpłatnego modułu w postaci wtyczki VST (Windows), który oferuje tylko jeden typ brzmienia – instrumenty smyczkowe. Plug-in oparty jest na samplach i można go pobrać stąd. Rozpiętość dźwięków pozwala na korzystanie z brzmień praktycznie wszystkich klasycznych instrumentów smyczkowych.

Wtyczka po rozpakowaniu ma ok.  40 MB objętości, więc całkiem sporo. Regulacji podlega jedynie obwiednia ADSR, i choć w większości sytuacji jakiekolwiek manipulacje mogą negatywnie wpłynąć na brzmienie, to jednak w kilku miejscach, np. w przypadku partii wiolonczeli, odpowiednio regulując atak udało się uzyskać dość wiarygodny efekt. Aby dźwięki zabrzmiały w miarę przyzwoicie warto popracować nad dynamiką w MIDI i okrasić finalny dźwięk odrobiną pogłosu. Pewien problem jest z wielodźwiękami, zwłaszcza w zakresie partii skrzypiec – brzmienie zaczyna niebezpiecznie przypominać dźwięk… trąbki. Mimo to w wielu przypadkach daje się uzyskać niezłe efekty. Jeśli tylko nie oczekujemy cudów, a od czasu do czasu chcemy skorzystać z brzmień smyczkowych, to Matnitron może okazać się przydatny. Posłuchajcie, co udało nam się za jego pomocą (plus TAL Reverb) uzyskać .


2 komentarze do wpisu „Bezpłatny moduł z brzmieniem smyczków

  1. Darmowość

    Niestety słychać „darmowość” tego instrumentu. Można polecić go jedynie wielbicielom emulacji instrumentów akustycznych i samplerów z lat 80 tych.

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]