Microsoft prezentuje klawiaturę muzyczną

Opublikowano przez

Surface-Music-KitRóżne formy pracy nad materiałem muzycznym od samego początku były bardzo ważnym elementem tabletów. Muzyczne aplikacje zadomowiły się zwłaszcza na iPadach, gdzie używane są również przez profesjonalistów, głównie w warunkach scenicznych. Urządzenia z Androidem też dysponują niezłą bazą tego typu aplikacji, jednak w przeciwieństwie do tych dostępnych dla urządzenia koncernu z Cupertino, nie stoją na ogół za nimi tak silne marki z branży pro-audio.

Na rynku tabletów jest też od niedawna trzeci gracz, jednak jego niewielkie udziały w rynku siłą rzeczy powodowały również brak oprogramowania i sprzętu dedykowanego dla niszy muzycznej. Microsoft, bo o tej firmie mowa, postanowił jednak wziąć sprawy we własne ręce i wyjść naprzeciw potrzebom tworzenia i edycji muzyki na tabletach.

Ujawniony wczoraj produkt nosi nazwę Surface Music Kit. Jest to podłączana do tabletu Surface klawiatura pełniąca rolę kontrolera. W skład Surface Music Kit wchodzi również oprogramowanie pozwalające tworzyć muzykę lub importować istniejące utwory. Ujawnione dotąd informacje mówią jednak wprost, że główny nacisk został położony na zastosowania typowo DJskie.

Sama klawiatura wyposażona jest w 16 padów reagujących na siłę nacisku, przyciski sterujące sekcją odtwarzania/nagrywania, regulację głośności i trzy suwaki.

Cena oraz szczegółowe informacje odnośnie kontrolera i oprogramowania nie są jeszcze znane. Nie wiadomo również czy klawiatura będzie zgodna jedynie z oprogramowaniem pakietu Surface Music Kit czy może będzie pełniła rolę uniwersalnego kontrolera, z którego mogą korzystać inne aplikacje tworzone przez zewnętrzne studia. Jeśli Microsoft zdecydowałby się na to drugie rozwiązanie, mielibyśmy sytuację nieco odwrotną od tej, która aktualnie panuje na rynku tabletów. Obecnie bowiem to same tablety pełnią najczęściej rolę kontrolerów, tutaj mielibyśmy do czynienia z kontrolerem dedykowanym tabletowi – jakkolwiek by to nie zabrzmiało…

Poniżej film promujący Surface Music Kit z zachwalającym produkt członkiem grupy Linkin Park, Joe Hahnem.

Joe Hahn podczas swojej mowy pochwalnej na cześć Surface Music Kit przypadkiem poruszył dość istotną kwestię – ruszanie palcem po szkle nie zawsze jest najwygodniejszym rozwiązaniem, a podczas wciąż trwającej tabletomanii wielu ludzi ze środowiska zdaje się tego nie zauważać. Jeśli Surface Music Kit okaże się dobrze wykonanym produktem, a Microsoft włoży dużo siły i pieniędzy nie tylko w promocję, ale również zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla swojego produktu i wysłuchanie potrzeb ludzi, którzy planują go używać, może wyjść z tego coś ciekawego. Choć nie ma co liczyć na rewolucję – wydaje się, że na styku tabletów i pro-audio wydarzyło się już wszystko, a nam pozostaje jedynie czekać na kolejne wynalazki. Może któryś z nich wreszcie się przyda.

9 komentarzy do wpisu „Microsoft prezentuje klawiaturę muzyczną

 1. Mario1088

  Ja wkażdym razie mocno kibicuje MS, bo szkoda platformy Windows 8 która tak czy inaczej daje dotychczas unikatowe możliwości – tablety hybrydowe z pełnym systemem. Nie ma tego żadna inna firma. Rozwiązanie dla Surface też fajne, ale system RT to bezsens, powinni instalować pełne Windowsy żeby można bylo używać dowolnej aplikacji.

  1. Papa

   Tak samo uważam odnośnie urządzenia Surface. Jak tylko pojawiły się pierwsze popularne tablety (iPady), wiedziałem, że głupotą jest mieć urządzenie, które można tylko sterować przez szybę, absolutnie niewygodne w telefonach, a na większych urządzeniach to już w ogóle. Ekrany dotykowe są dobre do niektórych funkcji, nie do całej pracy. Więc od samego początku trzymałem kciuki, żeby powstał tableto-laptop, który później przedstawił Microsoft. Ale ma jedną wadę – Windows 8. Niestety nie przekonam się do tego systemu i z tego właśnie powodu nigdy nie kupię Surface, którego chciałem mieć jeszcze zanim o nim ktokolwiek usłyszał. Szkoda, bo Windows 7 z kolei uważam za najlepszy system w ogóle, więc byłem przed premierą Win8 i Surface pełen optymizmu.

   1. maszt

    Jak sterowanie przez szybę jest dla Ciebie niewygodne to kup sobie netbooka albo Macbook Air, nie wiem co to za argument, ipad i inne tablety są genialne pod tym względem ze wyciagając go w autobusie, pociągu, na ławce w centrum handlowym czy w samochodzie nie muszę go „rozkładac”, zajmuje minimum miejsca i doskonale sie nadaje do tego do czego został stworzony – dostęp do internetu i rozrywki

 2. Mario1088

  RT to taki odpowiednik IOS, ja raczej stawiam na Intel ATOM Z3000 Bay Trail i Windows 8 Pro na tabletach. Ale wiadomo, ten steronik robiony jest pod RT więc na mnie się nie załapią niestety.

 3. sol

  I po co te udziwnienia? iOS iPada jest kompatybilny z makowym CoreAudio, każdy sterownik działający z Makiem też działa z iPadem (np. pady Korga). A biblioteka softu muzycznego na iOsa kładzie na łopaty każdy inny system. Tutaj długo nie będzie zmiany lidera.

 4. Mario1088

  Sol, przy Windows Pro również nie ma problemu z ilością. Nie zapominaj że tablety Windows Surface Pro czy inne z pełną wersją Windows 8 są kompatybilne z każdym urządzeniem i programem napisanym na platformę x86. Więc zarówno Windows jak i iOS mają bardzo duże zaplecze programowe. Jedyny minus to póki co brak dużej ilości wsparcia dla wersji mobilnych. Ale z doświadczenia wiem że obsługa dotykowa klasycznych aplikacji nie stanowi prawie żadnego problemu.

 5. guci00

  Ostatnie zdanie jak dla mnie w pełni oddaje sytuację tablet to wygodna i fajna zabawka i póki co, po za zdalnym sterowaniem stołami cyfrowymi i niektórymi DAW we wszystkim lepszy będzie mocny laptop (oczywiście mowa o zastosowaniach pro audio) ;]

 6. mariusz

  Do mnie to nie przemawia. Póki co, muzyków w pro audio (jeżeli chodzi o tablety) według mnie najlepiej wspiera Apple. Co by nie gadać o tej firmie, to jakość aplikacji, układ audio, integracja wyprzedza pozostałe marki. Chyba, że jak poprzednik wspomniał, zainwestować w mocnego laptopa… Poza tym kwestia zaufania do Microsoft. Trochę odbiegając, ale jeżeli postąpią tak, jak z np. użytkownikami Win7 nie udostępniając kolejnych service pack’ów (dobry system, ale prosi się o kolejny service pack), to strata pieniędzy i klient uwalony.

 7. kaziorkaski

  Moje pytanie „z innej beczki” w temacie tabletów z Windows8 (pełna wersja). Czy na tablecie np. Asus Vivitab ME400C zainstaluję jakąś wtyczkę VST i będę mógł podpiąć klawiaturę MIDI i wykorzystać go jako dodatkowy instrument? Ma takie cudo wsparcie dla ASIO? Będę wdzięczny na naświetlenie kwestii. 😉

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]