Akai wraca do korzeni (NAMM 2012)

Opublikowano przez

Ciekawy produkt przygotowuje dla nas firma Akai – jego premiera będzie miała miejsce na zbliżających się targach NAMM w Anaheim (Kalifornia). W zasadzie będzie to seria produktów, w której najważniejszy jest MPC Renaissance – Production Music Controller. Ma on wygląd i funkcje klasycznych maszyn Akai, ale można go podłączyć do komputera PC/Mac, na którym będzie pracowała dedykowana aplikacja sekwencerowa. Urządzenie może pracować w trybie Vintage Mode, w którym uzyskamy charakterystyczne brzmienie MPC3000, MPC60 i tym podobnych samplerów. Kontroler oferuje 16 klasycznych padów MPC, 16 gałek Q-Link oraz pochylany ekran LCD. Mamy też inne elementy charakterystyczne dla klasycznej linii MPC – Note Repeat, Swing i przyciski transportu. Nie zapomniano również o dwóch wejściach combo (XLR/TRS 1/4″) i wejściu do podłączenia gramofonu. Urządzenie może pracować jako 4-kanałowy interfejs audio/MIDI USB 2.0, pełniąc także funkcję koncentratora USB (2 dodatkowe porty).
Dedykowany software dostarczany jest z biblioteką 6 GB sampli, wśród których znajdują się wszystkie klasyczne barwy MPC3000. Można w nim uruchamiać wtyczki VST i – co ciekawe – sam program może funkcjonować jako wtyczka VST, AU lub RTAS w ramach innego programu DAW, obsługując formaty WAV, MP3, AIFF, REX i SND. Całość na odległość pachnie sporym przebojem rynkowym, ale to nie wszystko, bo Akai szykuje też dwa inne produkty – kontrolery MPC Studio oraz współpracujący z iPadem MPC Fly.

5 komentarzy do wpisu „Akai wraca do korzeni (NAMM 2012)

 1. marek

  TANDETA…świecące padziki i kontroler z wbudowaną kartą dźwiękową…Największą wartością MPC był właśnie świetny i prosty sekwencer ze specyficzną nierównością no ale teraz widzę że powstała kolejna zabawka do sterowania programami…..
  i pewnie zechcą za to ze 4 tysiaki…idę poszukam sobie używanej 4K

 2. lakiernik

  „wraca do korzeni” ???? ….chyba tylko jasnym kolorem obudowy. MPC na smyczy USB….Najfajniejsze w MPC było, że brałem to pod pachę i heja na salę prób.
  Akai wtapia się w ten sposób w tłum setek licznych kontrolerów. Opcja „Vintage Mode” adresowana jest chyba do dzieciaków. Nie mozna tego nazwać po prostu 32kHZ/12 bit? Kolejna kultowa marka rozmienia sie na drobne na naszych oczach. (patrz Roland z serii TR, SH, TB, E-mu, Yamaha). Jedno co fajne to nareszcie udany design.
  Tak. MPC4000 było ostatnim innowacyjnym MPC.

  .

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]