NAMM: Ableton-Serato przerzuca most między dwoma światami

Opublikowano przez

The Bridge to pierwszy produkt nowej supergrupy w naszej branży, czyli Ableton-Serato. Wedle założeń ma on wypełnić lukę między produkcją audio a didżejką, czyli – w tym wypadku – między Ableton Live a Serato Scratch Live lub ITCH.

Na czym to polega? Choćby na tym, że w wielośladowym środowisku Live uzyskuje się dostęp do manipulacji dźwiękiem z wykorzystaniem kontrolerów Serato. Zarządza się odtwarzaniem i efektami zapiętymi na ścieżkach tak, jakby do tego celu stosowało się gramofony, CDJ lub inne ulubione kontrolery didżejskie.

Kolejna rzecz, to możliwość eksportu miksów Scratch Live lub ITCH jako sesji Ableton Live. Wszystko to co nagraliśmy na żywo w swoim didżejskim miksie z wykorzystaniem ruchów tłumików, zmian korekcji i położenia crossfadera, zostaje zamienione na komunikaty automatyki, które możemy swobodnie edytować już po zakończeniu setu tak, aby doprowadzić nasze wykonanie do perfekcji. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to by przed rozpoczęciem grania setu wybrać opcję zapisu wykonania w formacie ALS (w menu nagrywania Scratch Live lub ITCH). Zamiast zapisu wyłącznie pliku audio zostaną zapisane ustawienia ścieżek oraz dane automatyki, by móc później poddać je zaawansowanej edycji.

To, jakie dane automatyki zostaną zapisane, zależy wyłącznie od użytego sprzętu:

  • Rane SL 1: A and B pre-fader audio, and sample player audio, as separate tracks.
  • Rane MP 4: A and B pre-fader audio, and sample player audio, as separate tracks.
  • Rane SL 3: A, B and C pre-fader audio, and sample player audio, as separate tracks.
  • Rane TTM 57SL: A and B pre-fader audio, Aux input and sample player audio, as separate tracks. Gain, EQ, pan and fader automation.
  • Vestax VCI-300: A and B pre-fader audio and Aux input audio, as separate tracks. Gain, EQ, pan and fader automation.
  • Numark NS7: A and B pre-fader audio and Aux input audio, as separate tracks. Gain, EQ, pan and fader automation.
  • Denon HC5000: A and B pre-fader audio, as separate tracks
  • Allen & Heath Xone DX: A, B C and D pre-fader audio, as separate tracks. Gain, EQ, pan and fader automation.