Niesamowite brzmienia pradziadka syntezatorów (free soundware)

Opublikowano przez

Hammond Novachord był pierwszym na świecie syntezatorem, który pojawił się na długo przed tym, zanim ten świat był gotowy na jego przyjście. Niesamowite brzmienie instrumentu generowane było przez obwody elektroniczne zapożyczone z maszyny liczącej ENIAC (pierwszego komputera) przez 169 lamp, tysiące kondensatorów i kilometry drutu, z którego tworzono ręcznie nawijane cewki. Niektórzy uważają, że Novachord to najwspanialszy instrument z brzmieniami typu string, jaki kiedykolwiek powstał, i trzeba przyznać, że mają sporo racji. Każda oktawa ma specyficzne brzmienie, o zupełnie innym charakterze. Tego typu dźwięki usłyszymy między innymi w horrorach z lat 30. i 40. minionego wieku, wczesnych produkcjach Disneya oraz słuchowiskach radiowych z tamtych czasów. Teraz możesz je mieć za darmo!

Steve Howell z firmy Hollow Sun przygotował dla nas prezent na święta. Jest to bezpłatna biblioteka brzmień tego wspaniałego instrumentu w formacie Kontakt 3.5, która może być odtwarzana z wykorzystaniem darmowego Kontakt Playera (pakiet można pobrać stąd, ok. 80 MB).

Każda z próbek znajdujących się w bibliotece ma długość do 20 sekund. Nagrano je bezpośrednio z instrumentu, bez dodatkowych zabiegów upiększających, by uzyskać jak najwierniejsze brzmienie oryginału. Z poziomu samplera mamy możliwość regulacji czasu ataku, zanikania oraz mamy dostęp do trzech filtrów szeregowych, za pomocą których mamy wpływ na brzmienie.

Darmowa biblioteka zawiera tylko jedną barwę – pełny pakiet oferuje ich znacznie więcej. Korzystając z darmowego Kontakt Playera mamy dostęp do wszystkich funkcji instrumentu, ale – z uwagi na ograniczenia samego odtwarzacza – po 30 minutach pracy musimy go zamknąć i uruchomić ponownie. Tego typu kłopotów nie ma oczywiście z pełną wersją samplera NI.

Posłuchajcie tych wspaniałych brzmień – jesteśmy pewni, że też się w nich zakochacie…

Jeden komentarz do wpisu „Niesamowite brzmienia pradziadka syntezatorów (free soundware)

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]