Ostra synteza na cztery pliki (freeware)

Opublikowano przez

Syntezator Extractor to bezpłatny instrument VST (do pobrania z tej lokalizacji) bazujący na syntezie addytywnej, dla którego „paliwem” mogą być wybrane pliki WAV. Są one, zgodnie z nazwą instrumentu, poddawane ekstrakcji, a „esencję” owej ekstrakcji zapisuje się jako plik tekstowy. Jednocześnie możemy załadować do czterech różnego typu plików WAV (nie ma ograniczeń co do wielkości, aczkolwiek nie ma sensu ładować całych utworów – w zupełności wystarczą pętle lub wybrane sample). W ten sposób uzyskujemy cztery napędzane plikami WAV oscylatory. Sygnały z nich możemy mieszać, poddawać wzajemnym zależnościom, stosować różnego typu matrycowanie oraz odkształcać fazowo.
Każdy oscylator ma własną, edytowalną obwiednię, a na całości można włączyć filtr (z wyborem źródła modulacji), efekt distortion i chorus. Jakby tego było mało, możemy jeszcze aktywować programowany sekwencer krokowy (do 32 kroków).

Brzmienie instrumentu jest metaliczne, a jego barwa predestynuje go do użycia w ostrzejszych gatunkach muzyki klubowej. Surowy dźwięk syntezatora można zmiękczyć ciekawym i głęboko działającym chorusem, a ostry jak brzytwa przester dodaje mu specyficznego smaczku. Trzeba bardzo uważać z poziomami – łatwo przesterować kanał nawet drobnym ruchem jednej z gałek. Nie jest to instrument dla tych, którzy lubią włączyć preset i zapomnieć, ale jeśli szukasz generatora rytmicznych, oryginalnych dźwięków i nie boisz się eksperymentów, to musisz wypróbować Extractora.