Sample smyczków na różne okazje

Opublikowano przez

Rumuńska witryna FLStudioMania, której autorem jest Lucky Flaush, publikuje różnego typu bezpłatne materiały dźwiękowe przeznaczony głównie dla FLStudio, choć nie tylko. Aktualnie można tam znaleźć pakiet sampli instrumentów smyczkowych, którym postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć.
Ważący po rozpakowaniu 33 MB zestaw próbek podzielony jest na dwa foldery: Pizzicato i Strings. W obu znajdują się próbki w formacie WAV będące niejednorodną kolekcją dźwięków o róznym pochodzeniu, częstotliwości próbkowania i charakterze brzmieniowym.
Oprócz skrzypiec, altówek i kontrabasów trafiło się też kilka próbek syntetycznych, a nawet cyfrowy sitar. Sample są zarówno stereofoniczne jak i monofoniczne, i z tego co widać nie zostały poddane żadnej edycji wyciszeń ani normalizacji. Klikając niżej możecie posłuchać małej demonstracji, którą przygotowaliśmy z wykorzystaniem najlepiej naszym zdaniem brzmiących dźwięków z tej kolekcji. Niektóre specjalnie poddaliśmy odstrojeniu, by zobaczyć, co można z nimi zrobić. W praktyce różnice większe niż 2 półtony nie wchodzą w grę.

Podsumowanie: Zestaw mało spójny i przeciętny jakościowo, ale warto mieć go pod ręką na różne okazje, tym bardziej, że nie zajmie nam dużo miejsca na dysku.