Bezpłatny symulator Cortex Stack (recenzja)

Opublikowano przez

Cortex Stack (pobierz plik RAR) to wtyczka VST (Windows), której zadaniem jest uzyskanie brzmienia wzmacniacza i kolumny gitarowej w oparciu o ciekawą funkcję mieszania czterech różnych sygnałów. Rzecz nie jest nowa i ma już pięć lat, ale najnowsza wersja 1.0.1 ma szereg ciekawych funkcji (w tym tryb stand-alone i praca 64-bitowa), którym postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej.

Plik RAR zawiera DLL, instrukcję obsługi PDF oraz plik EXE, który bez potrzeby instalacji uruchamia pojedynczą instancję Cortexa w trybie stand-alone z metronomem, rejestratorem, automatyką MIDI, konfiguracją silnika audio itp. Generalnie, jak to się mówi w kręgu hodowców bydła, pełen wypas. W przypadku wtyczki obciążenie wprowadzane przez jej jedną instancję to ok. 8% (na leciwym IBM R50). Grafika funkcjonuje sprawnie, choć przy większych rozdzielczościach trudno trafić w kontrolki. W pakiecie nie ma żadnych presetów poza jednym wyjściowym. Prezentacja zamieszczona niżej powstała w oparciu o presety stworzone przez nas.

Najciekawszą cechą wtyczki jest możliwość mieszania różnych typów symulacji poprzez przemieszczanie wirtualnych mikrofonów. Tą metodą można uzyskać skrajnie różne brzmienia, ponieważ efekt finalny jest pochodną nie tylko interakcji samych barw, ale też faz przetwarzanych sygnałów.

Podsumowanie: Cortex Stack ma wszystkie wady i zalety symulacji cyfrowej. W niektórych przypadkach ma mocno zapiaszczone nieprzyjemne brzmienie, a przy innych brzmi bardzo ładnie i ciepło. Aby uzyskać to czego szukacie trzeba się będzie sporo nakręcić. Uwaga na pokrętła Amp i Cabinet Quality – niekiedy dają mocno w kość naszemu procesorowi, a efekt ich działania wcale tego nie odzwierciedla. Gałkę Gain lepiej ustawiać poniżej połowy zakresu regulacji.