SonEQ: klasyczna korekcja (freeware)

Opublikowano przez

Sonimus SonEQ to bezpłatna wtyczka korektora VST dla Windows (pobieramy stąd) wzorowana na klasycznych equalizerach Pulteca, a w zasadzie na jednym z ich aspektów, czyli filtracji półkowej niskich tonów z jednoczesną możliwością podbicia i stłumienia wybranego zakresu. Tego typu manewr (co ładnie widać na klipie wideo poniżej) pozwala uzyskać dość ciekawe zafalowanie charakterystyki, które pozwala w szerokich granicach kształtować brzmienie w całym zakresie basu. Do tego dochodzi pasmowy korektor środka, filtr półkowy najwyższych tonów, efekt symulacji nasyconego przedwzmacniacza, podbicia najniższych tonów i działający w domenie psychoakustycznej filtr wszechprzepustowy. Wtyczkę napisano w C++, jej rozdzielczość robocza wynosi 64 bity, maksymalna częstotliwość próbkowania 192 kHz, a zatem pełne zawodowstwo.
W poniższym przykładzie usłyszycie sygnał czysty (pochodzący z pakietu Vengeance Sound Future House Vol. 3) i kilka przykładowych brzmień z różnymi ustawieniami korekcji. Na filmie zaś zobaczycie jak działa korekcja w zakresie niskich częstotliwości.
SonEQ to bardzo wartościowa i ciekawa wtyczka, która pozwoli uzyskać efekty jakich nie da się osiągnąć za pomocą standardowej korekcji. Szczególnie polecam jej użycie na sumie miksu – w zakresie wysokiego dołu i środka potrafi sporo zdziałać (góra nie jest może najpiękniejsza, z najniższym basem też bywa różnie). Mocne cztery gwiazdki.


Jeden komentarz do wpisu „SonEQ: klasyczna korekcja (freeware)

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]