Wspaniały symulator brzmienia taśmy (freeware)

Opublikowano przez

Po trzech miesiącach pracy światło dzienne ujrzała nowa wersja (1.5) wtyczki FerricTDS. Jej autorem jest H. L. Goldberg (Bootsie), a sama wtyczka, jeszcze w wersji 1.0, zdobyła zaszczytne miano plug-inu roku 2009 w konkursie dla deweloperów organizowanym przez KVR. To znakomity procesor, który służy do emulacji zjawiska nasycenia analogowej taśmy magnetofonowej, w tej wersji jeszcze lepszy!

Czasowo serwer Bootsiego nie działa. Awaryjnie wtyczkę można ściągnąć stąd.

FerricTDS 1.5 ma szereg udoskonaleń, w tym możliwość pracy z zerową latencją, całkowicie płaską charakterystykę fazową w całym zakresie częstotliwości, przełącznik trybu symulacji (klasyczna/nowoczesna), nowy ogranicznik brickwall, optyczny wskaźnik ograniczania, połowę mniejszy apetyt na moc obliczeniową procesora, szerszy zakres regulacji Trim i poprawioną grafikę. The FerricTDS 1.5 pracuje jedynie w środowisku Win32 i wymaga systemu obsługującego zestaw instrukcji od SSE2 w górę.

Nowa wtyczka ma poprawiony moduł odpowiedzialny za zwracanie informacji o latencji, a płaska charakterystyka fazowa pozwala na pracę w trybie równoległym, czyli miksowanie sygnału przetworzonego z nieprzetworzonym. Jak brzmi? Naszym zdaniem to jeden z najlepszych procesorów (bez podziału na darmowe i komercyjne) symulujących nasycenie taśmy i pozostaje tylko żałować, że nie jest dostępny w wersji x64 i dla komputerów Macintosh. W każdym innym przypadku to wtyczka, której po prostu nie wypada nie mieć!

Poniższa prezentacja obejmuje zmiksowany materiał bez żadnej obróbki (pierwszy klip) oraz ten sam dźwięk po przetworzeniu przez FerricTDS 1.5 z kilkoma różnymi presetami. Poza tym nie użyto tu żadnej innej wtyczki. Całość powstała w 24 bitach i na potrzeby SoundCould przetworzona została z ditheringiem do postaci 16-bitowego pliku WAV. Tę, oraz inne prezentacje znajdziecie na naszej stronie SoundCloud.

13 komentarzy do wpisu „Wspaniały symulator brzmienia taśmy (freeware)

 1. 0dB.pl

  Jedna uwaga do postu: użytkownicy sygnalizują problemy z GUI innych, wcześniejszych wersji wtyczek Bootsiego w programach Cubase 5.1.1. (Core2Duo, XP SP3) i Sonar Pro 8.5 po instalacji tej wersji Ferric TDS. Nie zaobserwowaliśmy tego problemu w Reaperze – tu wszystko pracuje tak jak trzeba.

 2. Emeliks aka Pierre Melą

  taaak, gruuuba wtyka!
  ps. komentarz na podstawie odsłuchania próbki z soundcloud.
  grubo i solidnie jak na moje /niewytrawne/ ucho.

 3. Pingback: NastyDLA (ostatnie informacje przed premierą) « 0dB.pl – twój poziom odniesienia

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]