Ciekawy arpeggiator w postaci wtyczki VST dla Windows udostępnił na forum KVR Oleg Michajew funkcjonujący na KVR pod pseudonimem greywolf2004. Przypomnijmy w tym miejscu, że arpeggiator sam w sobie nie generuje żadnych dźwięków, a jedynie sekwencje MIDI, które wyzwalają dźwięki w sterowanym przez niego instrumencie (w programach DAW zazwyczaj wystarczy włączyć na tym samym kanale, ale zaraz za arpeggiatorem, jakiś wirtualny syntezator). Od możliwości edycyjnych arpeggiatora zależy natomiast to, czy generowana sekwencja będzie atrakcyjna czy też nie. Najprostsze arpeggiatory pozwalają zaprogramować jedynie proste sekwencje, a w tym przypadku mamy natomiast dość zaawansowane możliwości. Jedną z nich jest możliwość zdefiniowania stref (input range) w klawiaturze MIDI lub zaprogramowanej sekwencji w naszym sekwencerze, które mogą wyzwalać różne arpeggia. Arpeggiator działa tylko wtedy, gdy sekwencer, w ramach którego go uruchomiliśmy, ma włączoną funkcję odtwarzania.
Wtyczka ma wygląd odrobinę oldskulowy, a większość parametrów ustawiamy regulując odpowiednie wartości w określonych polach. W przypadku wysokości dźwięków możemy klikać w okienkach docelowych, by w arpeggio znalazł się określony dźwięk, nie możemy natomiast przeciągać tych nutek. To samo dotyczy regulacji parametru Velocity. Arpeggiator można zsynchronizować do tempa projektu z uwzględnieniem różnych podziałów, w tym także triolowych. Blue Arp oferuje filtrowanie komunikatów wejściowych i wyjściowych oraz odwracanie kierunku sekwencji jednym kliknięciem myszy. Z początku niespecjalnie mi się podobał, ale w miarę poznawania jego możliwości doszedłem do wniosku, że niektórym osobom narzędzie to może przypaść do gustu. Zawsze to co innego niż wypucowane graficznie i grające za nas generatory arpeggio. W tym wypadku, aby uzyskać interesujący efekt, trzeba włożyć trochę twórczej pracy. Wtyczkę testowałem w Reaperze i działa bez problemów. Prezentacja poniżej jest trochę przydługawa i przegadana, ale pokazuje ciekawe możliwości w zakresie wykorzystania Blue Arp podczas pracy na żywo.
Fajne i pomocne
„Oleg Michajew ukrywający się pod pseudonimem greywolf2004” …no to się ukrył.
To nie działa w cubase
no właśnie, nie wiem jak to połączyć z „instrumentem vsti” w Cubase ?
właśnie tez kombinowałem , ale nic to nie dało
świetna sprawa, dzięki 🙂
🙂
Cubase ma swoje własne arpeggiatory i nie ma takiej funkcji, jaką ma np. Reaper, w którym można włączyć dwie wtyczki VSTi jedna za drugą. Dlatego w Reaperze uruchomienie tej konfiguracji nie jest żadnym problemem. Podejrzewam że w Cubase trzeba będzie uruchomić jakieś wirtualne porty MIDI i za ich pomocą dokonać przekierowania sygnału MIDI z wyjścia Blue Arp uruchomionego na jednej ścieżce na wejście uruchomionego na drugiej ścieżce syntezatora. Nie znam jednak możliwości Cubase w tym zakresie na tyle, by móc coś więcej poradzić.
w Abletonie to dziala ? nie moge wlaczyc tej wtyczki z zadna inna. kazda z nich zastepuje poprzednia :/
http://www.kvraudio.com/forum/viewtopic.php?t=361311&postdays=0&postorder=asc&start=45
jest tutaj odpowiedz plus v 1.02 i dziala w abletonie jak trza 🙂
Po uruchomieniu zapisanego projektu z blurArpem w Fl studio, wystepuje brak dzwieku, a podczas startu (play) slychac tylko glosny klik.
Ktos ma takie cos ?
Wszystko OK, to nie byla wina blurArpa
Witam. Dopiero sie ucze FL Studio i nie wiem jak do tego sie zabrac? Możesz mi pomóc? Mam podłączony kontroler MIDI po USB Alesis QX49 i chciałbym uruchomic jakiś softwarowy syntezator np. Sytrus przepuszczony przez blurArp. Możesz mnie, laikowi wytłumaczy jak wgrac blurArp do FL Studio i to uruchomic?
Bardzo Cie Prosze. Pozdrawiam. Ireneusz, [email protected]
A mnie interesowałoby coś takiego –
niby arpeggiator, ale pozwalający tworzyć nie tylko proste sekwencje dźwięków z akordu, ale całe polifoniczne frazy oparte na dźwiękach akordu, z pełną dowolnością rytmiczną (np. dany dźwięk nie musi trwać przez dokładnie jeden „krok”, ale tyle, ile mi odpowiada). Jak dotąd, znalazłem jedno takie narzędzie – Catanya VST (http://www.7aliens.com/product-catanya.php), niestety niepozbawione wad, z których jedną jest dość wysoka cena.
Może mógłby ktoś coś podobnego (i tańszego) polecić?
EnergyXT w pierwszej wersji miał dość rozbudowany arpeggiator (niestety w EnergyXT 2 zastąpiony czymś zbyt uproszczonym) i mógłby być chyba dokładnie tym czego szukasz. Kiedyś napisałem do autora żeby się dowiedzieć czy jak kupię EXT2 to dostanę również licencję na „jedynkę” i odpowiedzi dostałem… licencję na „jedynkę”. Ponoć jest możliwość odpalenia EXT jako wtyczki VST to możesz pokombinować.
Pozdrawiam