L3V3LL3R-X3: bezpłatny kompresor wielopasmowy

Opublikowano przez

Wśród bezpłatnych wtyczek VST kompresory wielopasmowe to prawdziwy rarytas. Już choćby z tego względu trzeba się cieszyć z pojawienia się plug-inu o niemożliwej do zapamiętania nazwie L3V3LL3R-X3 (pobieramy stąd). Jego twórcą jest mieszkający w Wielkiej Brytanii Dan Worrall – właściciel studia nagrań, dłubiący od czasu do czasu w sofcie. A trzeba przyznać, że wychodzi mu to bardzo dobrze. Omawianej wtyczki nie znajdziecie jednak na jego stronie, ale zainteresowanych odsyłam na forum KVR po bliższe informacje.
Procesor bazuje na trzech modułach kompresora L3V3LL3R (stąd właśnie ta zwariowana nazwa…). Ale naprawdę istotną rzeczą jest to, że nie znajdziemy tu typowej zwrotnicy dzielącej sygnał audio na poszczególne kompresory. Zamiast tego zastosowano rozwiązanie z włączeniem filtrów w układy Side-Chain każdego modułu dynamiki. Wtyczka działa więc jako trzypasmowy korektor dynamiczny, a brak filtrów w torze audio to rzecz wyjątkowo korzystna dla dźwięku przetwarzanego pasmowo. I trzeba przyznać, że to słychać.
Choć bardzo nie lubię kompresorów wielopasmowych, bo większość z nich sieka dźwięk jak maszynka do mielenia mięsa, to ten akurat wypada bardzo dobrze. Nie jest to wtyczka do ekstremalnego prasowania materiału audio, ale narzędzie do wyeksponowania i wyokrąglenia wybranych elementów naszej produkcji. W poniższym przykładzie starałem się zaprezentować korzystne działanie wtyczki objawiające się lepszą definicją basu, wyrównaniem i ucywilizowaniem środka oraz nieprzesadnym wyeksponowaniem góry. Pasma podziału zmieniamy klikając na częstotliwości i przeciągając myszą w górę lub w dół. Mamy komfortowo działającą funkcję Solo a także limiter (trochę myląco oznaczony jako SAT) na wyjściu, który ładnie pilnuje poziomu maksymalnego i pozwala jeszcze trochę podciągnąć głośność.
Bardzo sprawnie napisana, skutecznie działająca i dobrze brzmiąca wtyczka do standardowego masteringu. W mojej ocenie pełne pięć gwiazdek. Polecam ją wszystkim.

6 komentarzy do wpisu „L3V3LL3R-X3: bezpłatny kompresor wielopasmowy

  1. Janusz M.

   Tak coś czułem, ze to zbyt łatwe żebyście tego nie zauważyli. Trochę się wygłupiłem 🙂
   A co z testem porównawczym różne darmowe procesory dynamiki? Przy okazji jakiegoś newsa wspominaliście, że szykujecie takowy?

   1. 0dB.pl

    Materiał jest praktycznie przygotowany, może w przyszłym tygodniu (ale to raczej pod koniec) uda się okrasić rzecz całą wnioskami i będzie gotowe do publikacji.

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]