Kompresor z wartością dodaną (recenzja)

Opublikowano przez

Sir Elliot Altered Dynamics Compressor (freeware, pobieramy go stąd) to ciekawa wtyczka VST (Windows), której twórca nie ograniczył się tylko do standardowej i oklepanej już na wszystkie strony emulacji jakiegoś-tam vintage’owego urządzenia, ale podszedł do sprawy z głową i zrozumieniem tematu. Mamy więc układ wstępnej 3-pasmowej korekcji pozwalający ukształtować dźwięk przed obróbką dynamiki, a także układ Loudness (kontur połączony z funkcją make-up) poprawiający brzmienie w sytuacji, gdy kompresor zbyt mocno je spłaszczył. Wejściowy korektor można szybko ominąć, by sprawdzić czy jego zastosowanie daje jakieś interesujące efekty.
Po zainstalowaniu nowej wtyczki poddaliśmy ją próbie korzystając z sesji bębnów, używanej przez BBC (a także przez kilku brytyjskich producentów monitorów, wszak do niedawna BBC było ich głównym klientem) do sprawdzania torów odsłuchowych.

Słychać tam przepięknie brzmiące studio, a odstęp RMS od poziomu szczytowego wynosi 21 dB – to znakomity materiał dla kompresora. Wtyczka ADC nie ma żadnych presetów, więc jesteśmy zdani sami na siebie. Ustawia się go dość trudno, nawet mając już wprawę z tego typu urządzeniami. Ogromnym utrudnieniem jest brak wskaźnika głębokości kompresji oraz jakiegokolwiek wskaźnika poziomu na wyjściu. Kompresor słabo kontroluje szczyty, choć ma bardzo krótki czas ataku. Cały czas wymagał korygowania poziomów. Sporo czasu zajęło zrozumienie zaimplementowanych w nim zależności czasowo-dynamicznych, ale w końcu udało się, co usłyszycie klikając prezentację poniżej lub na naszej stronie na Chmurce.

Wnioski: Altered Dynamics Compressor wymaga limitera na wyjściu i dużej rozwagi przy ustawianiu parametrów. Jest trudny w obsłudze i kapryśny, ale gdy już znajdziemy jego czułe miejsca, wtedy zaczyna się robić ciekawie. Oto ustawienia, przy których uzyskaliśmy brzmienie, które słyszycie w prezentacji. Na początku gra czysty bęben, a potem to samo z kompresorem.

Poniższe wideo prezentuje sposób użycia kompresora do obróbki bębnów (wideo autora wtyczki).