Darmowy instrument z brzmieniem Rhodesa

Opublikowano przez

George Yohng oferuje szereg ciekawych instrumentów pod szyldem 4Front. Jego najnowszy, i do tego całkowicie darmowy produkt to wtyczka VST 4Front Rhode, będąca emulacją pianina typu rhodes z lekkim przesterowaniem dźwięku. Producent postanowił uzyskać dźwięk przypominający piana Rhodes 73, a dźwięk wytwarzany jest na drodze syntezy (a nie sampli). Instrument brzmi całkiem nieźle i jest wyjątkowo łagodny dla procesora komputera dzięki czemu można go wykorzystywać w aplikacjach live. Wtyczka dostępna jest zarówno dla posiadaczy komputerów PC (pobieramy stąd) jak i Macintosh (pobieramy stąd), a napisano ją w wersji 32- i 64-bitowej.
W instrumencie znalazło się też miejsce na mały, ale ciekawie brzmiący pogłosik (a także funkcję ambient, przypominającą odrobinę chorusa) i szereg manipulatorów mających wpływ na dynamikę dźwięku (obwiednię) i charakterystyczny rezonans, który można sobie w sporym zakresie dostroić. Instrument ma bardzo ładnie brzmiący bas, ale z filtrem, szczególnie przy ustawieniach ciemniejszej barwy, warto uważać, bo mogą pojawić się zniekształcenia. Dostępne presety nie są szczególnie reprezentatywne dla brzmienia instrumentu, ale można tworzyć swoje barwy i zapisywać je. Ogólnie instrument oceniam jako bardzo interesujący, choć trochę niepokoją mnie te przesterowania, które czasem pojawiają się w sekcji filtracji. Mocne cztery gwiazdki.

2 komentarze do wpisu „Darmowy instrument z brzmieniem Rhodesa

  1. Piniol

    Też tak myślę. Genuine Soundware rządzi na razie w tej dziedzinie. Tam słychać dampery, pedalizację no i charakter brzmienia bardzo bliski oryginałowi.

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]