Eddie Kramer też ma swoje plug-iny

Opublikowano przez
Firma Waves obrała od jakiegoś czasu kierunek działań polegający na tworzeniu pakietów, których endorserami są znane postacie ze świata produkcji muzycznych. Kolejnym producentem, który firmuje swoim nazwiskiem nowość Waves jest Eddie Kramer. Tym razem zdecydowano się na odwzorowanie w formie wirtualnej dwóch urządzeń z londyńskiego studia Olimpic: toru konsolety Helios (HLS) oraz kompresora Pye (PIE). W przypadku tego pierwszego jako wzorzec posłużył stół Helios będący na wyposażeniu mobilnego studia grupy Rolling Stones, który wcześniej pracował przy nagraniach wielu klasycznych płyt z lat siedemdziesiątych. Podczas tworzenia algorytmu starano się odwzorować wszystkie elementy brzmienia toru wejściowego konsolety, które sprawiają, że ma ona tak charakterystyczny sound. Zadbano nawet do zaimplementowanie wskaźnika VU, który nie tylko wygląda jak oryginał, ale też precyzyjnie odtwarza jego balistykę.


Kompresor Pye, który posłużył za wzór dla kompresora PIE, używany był przez Kramera podczas jego pracy w Olimpic. Oryginalne urządzenie to półprzewodnikowy procesor dynamiki z układem regulacji typu PWM/chopper, pracujący z maksymalnym współczynnikiem kompresji nie przekraczającym w praktyce 4:1 (tu można zobaczyć schemat oryginału). Pracę tego kompresora można usłyszeć m.in. w utworze Allright Now grupy Free, gdzie posłużył do przetworzenia praktycznie każdej nagranej ścieżki.
Ten zgrabny pakiecik softu, który zbiera pozytywne recenzje od osób mających z nim styczność, kosztuje 900 dolarów w wersji TDM i 450 w wersji natywnej. Posiadacze zestawu Mercury V7 otrzymują jeden z tych procesorów za darmo.

4 komentarze do wpisu „Eddie Kramer też ma swoje plug-iny

  1. 0dB.pl

   Teraz tak 🙂 Wiesz, jak się vocal nagra przez taki mixer, a do tego pójdzie fajny bass, to mucha nie siada. Oj, nie czepiajmy się szczegółów – w tym samym zdaniu pojawiło się już słowo „brzmienie”, a wyraz „dźwięk” nie pasował do rytmu narracji. I tak jakoś wyszło. Co nie znaczy, że nie szanujemy języka polskiego. A swoją drogą, ile w naszej mowie mamy synonimów brzmienia? Nie za dużo. Pisząc tego typu teksty dość szybko ich zaczyna brakować, więc czasem dla wsparcia i utrzymania płynności tekstu dorzuca się tego typu słowo.

 1. 0dB.pl

  gal anomim 😛 :

  przy okazji: Kramer nie jest “kolejny” z tymi wtyczkami, już jakiś czas temu miał swój pakiet Waves

  Owszem miał (tu jest opis). Ale niezaprzeczalnym faktem jest, że takiej aktywności, jak w ostatnich dwóch latach, jeśli chodzi o pozyskiwanie endorserów, Waves nie wykazywało jeszcze nigdy.

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]