Darmowa Yamaha DX7 dla PC, Mac i Linuksa

Opublikowano przez

dexedKolejną nową i darmową wtyczką, która pojawiła się w sieci jest Dexed – pobieramy ją z tej lokalizacji (szukać pod Binary downloads). Jest ona w jeszcze dość wczesnej fazie rozwojowej, ale zapowiada się interesująco. Przede wszystkim jest to wtyczka dla PC, Mac i Linuks, a to już duży plus. Poza tym jest dość wierną emulacją legendarnej Yamahy DX7, którą usłyszymy w większości nagrań z lat 80., zwłaszcza z kręgu tzw. muzyki new romantic. Problem z DX7 był taki, że muzycy nie bardzo wiedzieli jak ją programować, bo synteza FM bazująca na operatorach, w której filtr miał znaczenie drugorzędne, a często go w ogóle nie stosowano, była – i często jest dla wielu – nie do ogarnięcia. Z tego też względu wszyscy grali presetami i te same dźwięki można było usłyszeć w dziesiątkach piosenek. W zasadzie DX7 uformowała pewną stylistykę brzmieniową, którą obecnie utożsamiamy z pewnym okresem w historii muzyki. Co by jednak o tym syntezatorze nie mówić, jego możliwości w zakresie kreacji barw są praktycznie nieograniczone, i Dexed może nam pomóc w rozszyfrowaniu wielu zależności. Szczególnie ładnie brzmią tu wszelkiego typu dzwonki i łagodne pady. Te brzmienia mają w sobie coś magicznego, jakąś nostalgię i własny charakter (na pewno usłyszycie tam szereg barw znanych z płyt Yazoo). Dlatego właśnie warto ten syntezator wypróbować. Dla tych, którzy się wahają, czy pobierać, czy nie, poniżej krótki przegląd presetów, który w pewnym zakresie pokazuje możliwości instrumentu. Pod koniec prezentacji można usłyszeć jakie zmiany do brzmienia wprowadza rekonfiguracja operatorów. Zachęcam do bliższego przyjrzenia się temu instrumentowi, bo moim zdaniem synteza FM jest najmniej docenianą formą kreowania dźwięków, choć pod wieloma względami bije na głowę możliwości syntezatorów subtraktywnych.
Podsumowując: wtyczka powstała na frameworku JUCE na bazie silnika music-synthesizer-for-android, działa na platformach OS X, Windows i Linux jako VST/AU w wersji 32 i 64 bity, ma brzmienie bardzo zbliżone do oryginalnej DX7, 144 w pełni automatyzowane parametry, obsługuje SysEx dla DX7 (i pozwala ładować brzmienia tego instrumentu, których w sieci znajdziecie mnóstwo), a każdy oparator ma wskaźnik poziomu, co pozwala szybko zorientować się który z nich gra

6 komentarzy do wpisu „Darmowa Yamaha DX7 dla PC, Mac i Linuksa

 1. mariusz

  Bawiłem się kiedyś NI FM7, udało mi się zrobić amatorsko kilka banków. Po swoich doświadczeniach uważam, że jedynym pewniakiem w tej syntezie jest fakt, że na wyjściu pojawia się dźwięk… Trzeba jednak liznąć trochę matematyki, żeby bardziej świadomie coś wykreować, no i samozaparcie…

 2. Pawel

  Hej! Ja akurat mam prawdziwą Yamahę DX7 MK I i wygląda zupełnie inaczej, niż wtyczka. A co do brzemień – no cóż, Prawdziwe sprzętowe DX Piano tylko na hardware 😀 chociaż bardzo ładne są implementacje w programie Reason firmy Propellerhead. Pozdrawiam.

 3. Pawel

  E, no nie jest to takie trudne, chociaż wiele ułatwia odpowiednie oprogramowanie do PC. Mam tu na myśli świetny program DX Manager autorstwa Jona Morgana. Oczywiście trzeba podłączyć do komputera przez MIDI DX-siódemkę 😀 Pozdrawiam.

 4. Daniel

  Wypróbowałem i muszę napisać, że ta wtyczka zajmie stałe miejsce w moim zestawie najczęściej używanych softsynthów. W nowszej wersji (0.8.0) usunięto kilka błędów i zmieniono interfejs. Należy pamiętać, że jakość wtyczek zależy w pewnym stopniu od karty dźwiękowej, na kiepskiej karcie nawet topowe wtyczki nie zabrzmią atrakcyjnie. Nie wspomnę też o pozostałych elementach toru audio. W tym przypadku, Dexed odtwarzany na Emu 0404 brzmi bardzo wiarygodnie w porównaniu do oryginalego DX7… a po dodaniu odrobiny reverbu, chorusa i delaya wręcz nie do odróżnienia. No i ta szybkość wymiany cartridge'ów… bezcenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wszystkie pola są wymagane.