G8: darmowa bramka

Opublikowano przez

IIRs, czyli Dan Worrall, chyba na fali mundialowego szaleństwa udostępnił wszystkim zainteresowanym bezpłatny procesor dynamiki pod postacią bramki szumów G8 (VST dla Windows, pobieramy stąd). Wtyczka ma bardzo ładny interfejs graficzny, ale uroda nie jest jej główną zaletą. Według mnie to jedna z najlepszych wtyczek VST oferujących bramkowanie sygnału. Dzięki zastosowaniu funkcji histerezy możliwe jest elastyczne dostosowanie progu zadziałania do poziomu sygnału. Tor Side Chain ma wbudowany filtr pasmowy z regulacją szerokości działania i podsłuchem sygnału po filtrze, dzięki czemu możemy bardzo precyzyjnie dostroić bramkę do określonej częstotliwości lub zakresu. Można też skorzystać z zewnętrznego toru Side Chain (w programach DAW, które taką funkcję oferują).
Trzyelementowa obwiednia pozwala na dokładne ustawienie czasów reakcji, podtrzymania i zanikania tłumienia, a sam poziom, z jakim sygnał będzie tłumiony, regulujemy od 1 dB do 90 dB. Regulator progu zadziałania bramki zespolony jest ze wskaźnikiem sygnału wejściowego i wskaźnikiem poziomu tłumienia, co bardzo ułatwia pracę. Pomyślano też o standardowym zestawie wskaźników zamknięta/otwarta plus wskaźnik przejścia charakterystyki tłumienia (pomarańczowa dioda pomiędzy wskaźnikami Closed i Open).
G8 działa znakomicie – jest to procesor, który funkcjonalnie dorównuje rozwiązaniom komercyjnym, a niektóre z nich wręcz bije na głowę. Pełne pięć gwiazdek.