Modularne KX77Free w nowej wersji

Opublikowano przez

Xavier Kalenski (KX77Free) udostępnił nowe wersje bezpłatnych instrumentów wirtualnych: wersję 3.0 wirtualnego modularnego analogu Kx-Synth-x16 (pobieramy stąd) oraz wersję 2.1 instrumentu Kx-Modulad – połączenia syntezatora modularnego ze stereofonicznym odtwarzaczem próbek SF2 i modułem syntezy addytywnej (pobieramy stąd). Z początku budując je w oparciu o program SynthEdit Xavier coraz więcej modułów zaczynał tworzyć w C++. Aktualnie w tej technologii kodowane są oscylatory, co pozwoliło zmniejszyć zużycie mocy obliczeniowej prawie o połowę. Oscylatory Kx-Synth-x16 są kompatybilne z próbkami w formacie Kx-Modulad, które można pobrać z tej strony.
W nowych wersjach instrumentów dodano szereg kontrolek dających jeszcze większe możliwości kreacji brzmienia: G VCO (zmiana fazy oscylatorów szczególnie wyraźnie słyszalna przy brzmieniach basowych), nowe parametry LFO (pomocnicza obwiednia służąca do kontroli szybkości LFO itp.)

This slideshow requires JavaScript.


Oba instrumenty, jak chyba każdy modular, mają dwa oblicza brzmieniowe – niektóre barwy prezentują się znakomicie, ale jest też kilka takich, które do nas nie przemawiają. Fascynująco moim zdaniem brzmią emulacje basów elektrycznych pianin, niektóre pady i arpeggia. Oba instrumenty nie są łatwe w obsłudze, więc trzeba im będzie poświęcić sporo czasu. Ale zapewniam, że nie będzie to czas stracony, ponieważ potrafią się odwzajemnić znakomitymi efektami brzmieniowymi.
Ode mnie pięć gwiazdek.


Oto jeden z wielu dostępnych na stronie KX77Free przykładów utworów, które powstały wyłącznie w oparciu o instrumenty tego dewelopera.