Nowa wersja najlepszego syntezatora świata

Opublikowano przez

Ta wiadomość zasługuje na czołówkę wszystkich mediów zajmujących się technologią muzyczną. Otóż Ichiro Toda właśnie opublikował aktualizację swojego syntezatora Synth1! Nowa wersja 1.08 (pobieramy stąd, tutaj znajdziecie instrukcję po angielsku, jeśli ktoś akurat przez przypadek jest mało biegły w japońskim) oferuje następujące zmiany:
– Zakończenie rozwoju wersji DXi.
– Synth1 nie ma już instalatora (bo nie ma DXi), a nowe narzędzie initsetteings.exe służy jedynie do inicjalizacji takich ustawień jak folder z bankami brzmień (przez wpis w Rejestrze).
– Syntezator obsługuje obecnie 100 banków (ale inicjalizator uruchomi tylko banki 00-09 – pozostałe trzeba ustawić ręcznie).
– Dokonano kilku zmian i usprawnień w funkcjonowaniu syntezatora.

Dlaczego o tym piszemy? Bo Synth1 powszechnie uważany jest za najlepszy syntezator wirtualny freeware i nikt nie śmie podważać jego pozycji od wielu lat. Poza tym twórca instrumentu – Japończyk Ichiro Toda – bardzo rzadko decydował się na wprowadzanie jakichkolwiek zmian. Nie wiadomo, czy z braku czasu, czy też uznając, że nic instrumentowi nie brakuje. Być może to drugie, bo jak widzimy, lista zmian nie jest przesadnie długa. Dla porządku dodajmy, że ostatnia aktualizacja miała miejsce 4 lata temu! W świecie software to cała epoka, a mimo to Synth1 wciąż znajduje się na pierwszych miejscach wszystkich zestawień syntezatorów freeware. Chyba z tak wielkiej okazji zdecydujemy się na mały tutorial… Zaglądajcie do nas.

13 komentarzy do wpisu „Nowa wersja najlepszego syntezatora świata

 1. Janusz_M

  Mój zdecydowany ulubieniec. Pozornie tor syntezy jest bardzo prosty, ale ma właściwie wszystko czego potrzeba, nie pochłania zasobów i przyzwoicie brzmi.
  Trzymam za słowo z tym tutorialem!

 2. dafimperator

  Kiedyś pominąłem tą wtyczke ze względu na słabo wybajerowany interfejs. Ostatnio jednak wczytałem się w komentarze na temat tego instrumentu, przesłuchałem przykładowe brzmienia i wszyło mi, że jednak jest wart większej uwagi.

  Powodzenia w prowadzeniu stronki ! Czytam od tygodnia i wydaje mi sie że to jeden z lepszych o ile nie najlepszy tego typu polskojęzyczny serwis.

 3. nowy

  nie zapamiętuje mi powiekszenia -panel size- ani zmiany koloru w – color customize – otwarty w abletonie 8 / w 7 nie bylo problemu / czy to kwestia vst 2.0 a nie vst2.4, wie ktoś w czym problem ?

 4. midi2dmx

  Od 1-maja mamy już wersję 1.09, a w niej m.in:
  – funkcje kontroli fazy,
  – rozszerzona polifonia,
  – większy zakres funkcji przypisania pokrętła modulation dla LFO,
  – sporo „drobnych” poprawek, w tym także zmiany w GUI(!)

 5. Janusz M.

  W międzyczasie wyszło kilka kolejnych wersji Synth1 – obecna wersja to 1.12. Zmiany są naprawdę znaczące (między innymi suboscylator!) więc warto byłoby coś wspomnieć w serwisie.

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]