Pierwszy monitor Neumanna

Opublikowano przez

Choć wszyscy zazwyczaj kojarzą markę Neumann z najwyższej klasy mikrofonami pojemnościowymi, to jednak firma ta miała już w swojej historii całą gamę różnego typu produktów, wśród których najbardziej znane to wycinarki do matryc płyt winylowych czy konsolety studyjne. Teraz mamy do czynienia z monitorami, ale mylą się ci, którzy sądzą, że to debiut. Nowe monitory KH 120 (stąd można pobrać dokumentację PDF) to tak naprawdę Klein+Hummel, którą to firmę jakiś czas temu przejął Sennheiser i teraz włączył w swoje struktury pod nazwą Neumann. Skąd taki manewr? Celem jest tutaj rynek amerykański, na którym marka K+H jest niemal zupełnie nierozpoznawalna w przeciwieństwie do Neumanna, którego znają chyba wszyscy.

This slideshow requires JavaScript.

Nowe monitory to zestawy aktywne bliskiego pola lub tylne głośniki w systemie dookolnym. Elementem, na który położono szczególny nacisk jest falowód drivera wysokotonowego, którego geometrię wyliczono korzystając z modelowania matematycznego. Głośniki (5,25” woofer i 1” driver) zasilane są ze wzmacniaczy pracujących w klasie AB (80+80 W). Razem z nowym subwooferem Neumann KH 810 cały system jest w stanie odtwarzać pasmo schodzące do 18 Hz w dół.
Same KH 120 pracują w zakresie 52 Hz-21 kHz (± 3 dB), a maksymalny SPL wytwarzany przez pojedynczy monitor przy THD równym 3% wynosi 112,2 dB (1 metr od zestawu). Częstotliwość podziału ustalono na 2 kHz (zwrotnica 4-go rzędu, czyli 24 dB/oktawę). Monitory mają korekcję Bass (0, -2.5, -5, -7.5 dB), Mid (0, -1.5, -3, -4.5 dB) i High (+1, 0, -1, -2 dB), oddzielne limitery dla obu wzmacniaczy oraz filtr dolnozaporowy 30 Hz 6 dB/oktawę. Obudowa monitorów wykonana jest z odlewu aluminiowego, a drivery są ekranowane magnetycznie. Przewidziana jest cała gama akcesoriów montażowych, różne wersje kolorystyczne oraz opcja z wejściem cyfrowym (AES/EBU plus wejście i wyjście wordclock). Cena za jeden monitor będzie wynosić ok. 650 euro – chyba dość dużo jak na monitory z 5,25-calowym wooferem. Rynkowym rywalem Neumanna będą zapewne monitory Genelec.

3 komentarze do wpisu „Pierwszy monitor Neumanna

  1. 0dB.pl

    Kyle :

    Monitor ten ma wg. specyfikacji woofer 5,25″ a nie 4,5″!

    Przy 2dB spadku schodzą do 54Hz … to bardzo dobry wynik jak na taki mały monitor.

    Zgadza się, jest 5,25″ (poprawione). Panowie jednak przez jakiś czas nie mogli się zdecydować co do głośnika, bo np. na diagramie jest 5,5″…

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało wyłączone [?]